Gala Honouring Excellence
in Digital & Immersive Storytelling



Winners will appear in gold.



Best Cross-Platform Project – Fiction

 

The Beaverton Digital

(iThentic)

Jonas Diamond, Catherine Tait, Laszlo Barna, Melissa Williamson, Lisa Baylin, Lora Campbell, Luke Gordon Field

Orphan Black: The Game

(Boat Rocker Digital Inc. )

David Fortier, Ivan Schneeberg, Kerry Appleyard, John Fawcett, Graeme Manson, Bryan Winters, James Woods, Bryce Hunter, Mel Maduro, Anthony Godinho, Mackenzie Eaton, Nicolas Ilareguy, Elliott Fienberg

Thornwood Heights Interactive

(Stitch Media)

Evan Jones, Roma Roth, Christian Murphy, Rosana Roth, Wayne Shipley, David Fono

 

Wynonna Earp Digital

(Digital Howard Inc. )

Daniel Dales, Jarrett Sherman, Alex Lalonde, Emily Andras, Jordy Randall, Tom Cox



Best Cross-Platform Project – Non-Fiction

Canada The Story of Us 360

(Secret Location, Bristow Global Media)

James Milward, Noora Abu Eitah, Chris Bennett, Marty Flanagan, Marlo Miazga, Julie Bristow

 

Confucius Was A Foodie – Interactive Experience

(Lofty Sky Entertainment Inc.)

Jason Loftus, Theresa Kowall-Shipp, Michael Zaidan, Isabelle Bourduas, Ka Man Pun

 

Dive Deeper

(SK Films, Thought Café)

Alex Mifflin, Tyler Mifflin, Jon Corbiere, Tyler Sammy, Nick Counter, Andrei Vassiliev, Tully McWatters, Jonathan Barker

 

Home to Win Integrated Digital Strategy

(Stitch Media)

Evan Jones, Jennifer Abrams, Alison Belot, Brooke King, Mike Sheerin, Stephan MacLeod, Jeffrey Flores, David Fono, Wayne Shipley, Sabina Mohammed, Aaron Bernstein

 

Sweat the City – STC

(Secret Location, Touchpoint Films, Entertainment One)

James Milward, Noora Abu Eitah, Kevin Saffer, Jason Legge, CJ Hervey



Best Cross-Platform Project – Children’s and Youth

 

Compubot: Annedroids

(Sinking Ship Entertainment)

Blair Powers, Gavin Friesen, Ronald Ruslim

 

Dotopedia

(Industrial Brothers)

Matthew Fernandes, Tammy Semen, Arthur Spanos

Odd Squad 1.5

(Sinking Ship Entertainment)

Blair Powers, Gavin Friesen, Ronald Ruslim

 

Opie’s Home

(marblemedia)

Mark J.W Bishop, Matthew Hornburg, Jean-Guy Niquet, Johnny Kalangis, Diana Arruda, Shelley Simmons

Winston Steinburger & The Distractor Beam

(Secret Location)

James Milward, Noora Abu Eitah, CJ Hervey, Nick Gawne, Christina Colbeck



Best Web Program or Series, Fiction

Presented with the participation of the Independent Production Fund

peopleWatching

(Lapaire Productions)

Geoff Lapaire, Winston Rowntree

 

Played

(Mira Studios)

Jay Ferguson, Ben Rayner, Guillaume Lacroix, Renaud Le Van Kim

Rakhee Morzaria’s Note to Self

(Rakhee Morzaria)

Rakhee Morzaria, Geoffrey Cork

Soggy Flakes

(Foreshadow Films)

Heath Affolter, Jon Affolter, Nathan Affolter, Thomas Affolter

 

Terrific Women

(Aircraft Pictures)

Andrew Rosen, Anthony Leo, John-Paul Nynkowski, Mars Horodyski, Sara Hennessey, Stephanie Kaliner



Best Web Program or Series, Non-Fiction

 

Canuck & I

(The Number)

Geoffrey Tomlin-Hood, Karolinka Zuzalek, Jonas Woost, Blair Miller, Kim Guise

 

Hungry Month of March

(National Film Board of Canada, Rock Island Productions)

Rosemary House, Annette Clarke, Dana Dansereau, Nicholas Klassen

 

Reggie from the Road

(Fifth Ground Entertainment)

Reginald Grey

 

Secret Alberta: The Former Life of Amber Valley

(TELUS)

Blair Miller, Kim Guise, Jonas Woost, Ravinder Minhas, Mathew Embry, Laura O’Grady

 

Vice Canada Reports

(Vice Studio Canada Inc.)

Patrick McGuire, Michael Kronish, Shane Smith, Spike Jonze, Eddy Moretti, Suroosh Alvi, Michael Gruzuk, Daniel Morin, Tania Natscheff



Best Original Interactive Production

I Spy (With My 5 Eyes)

(Jam3)

Pablo Vio, Carthew Neal, Heather Phenix, Justin Pemberton, Graham Budd, Aaron Morris, Greg Benedetto, Alina Kulesh, Mauri Vio, Erin Ray, Candy Lee, Jonathan Mckinnel

 

Shuyan Saga

(Lofty Sky Entertainment Inc.)

Jason Loftus

The Space We Hold

(Cult Leader and National Film Board of Canada)

Patricia Lee, Tiffany Hsiung, Christopher Kang, David Oppenheim



Best Immersive Experience

Supported by Gareth Seltzer

Blasters of the Universe

(Secret Location, Entertainment One)

Josh Manricks, Pietro Gagliano, Ryan Andal, James Milward, Kathryn Rawson

 

Blind Vaysha – VR

(National Film Board of Canada)

Theodore Ushev, Marc Bertrand

Horizon

(SESQUI Inc.)

Joanne Loton, Andrea Stewart, Jennifer Scott

 

Miyubi

(Felix & Paul Studios)

Jeff Goldblum, P.J Byrne, Emily Bergl, Richard Riehle, Owen Vaccaro, Ted Sutherland, Tatum Kensington-Bailey, Lindsay Arnold, Noah Crawford, Félix Lajeunesse, Paul Raphaël, Owen Burke, Stéphane Rituit, Chris Bruss, Christian Heuer, Ryan Horrigan, Mathieu Dumont, Sean Dacanay, Sebastian Sylwan, Jean-Pascal Beaudoin

Through the Masks of Luzia

(Felix & Paul Studios, Cirque du Soleil)

François Blouin, Félix Lajeunesse, Paul Raphaël, Jean-Pascal Beaudoin



Outstanding Media Innovation Award

Pat Ellingson



Best Direction, Web Program or Series

Sponsored by CBC

Horizon

(SESQUI Inc.)

Drew Lightfoot

 

The Neddeaus of Duqesne Island

(Duqesne Island Productions, Inc.)

Sam Zvibleman

Soggy Flakes

(Foreshadow Films)

Heath Affolter, Jon Affolter, Nathan Affolter, Thomas Affolter

Sour Toe: The Story of the Sorry Cannibal

(Loud Roar Productions)

Daniel Roher

 

That’s My DJ

(Night is Y)

D.W. Waterson



Best Host, Web Program or Series

CBC News: Missing & Murdered: Who Killed Alberta Williams?

(CBC News)

Connie Walker

Like A Tourist

(HuffPost Canada Studios)

Emily Anonuevo

 

Lock Horns

(Banger Films)

Sam Dunn

 

Small Talk

(Canoodle Content)

Dave Keystone



Best Actor, Web Program or Series

Android Employed

(Artaban Productions)

Ryan Cowie

Epic Studios

(iThentic)

Lloyd Ahlquist

The Neddeaus of Duqesne Island

(Duqesne Island Productions, Inc.)

Aaron Schroeder

 

Soggy Flakes

(Foreshadow Films)

Peter New

This is That

(CBC, Kelly&Kelly)

Peter Oldring



Best Actress, Web Program or Series

The Neddeaus of Duqesne Island

(Duqesne Island Productions, Inc.)

Tara Samuel

 

peopleWatching

(Lapaire Productions)

Hannan Younis

 

Save Me

(iThentic)

Emma Hunter

Terrific Women

(Aircraft Pictures)

Sara Hennessey

Terrific Women

(Aircraft Pictures)

Stephanie Kaliner