Gala Honouring Excellence in Digital & Immersive Storytelling


#CdnScreenAwards #DIG
Winners will appear in gold.



Best Original Program or Series Produced for Digital Media – Non-Fiction

 

Kenny Hotz’s Getting an Election

(VICE Media)

Kenny Hotz, Derek Harvie

 

Queer Hutterite

(Spotlight Productions)

Blair Miller, Kim Guise, Jonas Woost, Ravinder Minhas, Mathew Embry, Laura O’Grady

 

True Dating Stories

(LaRue Entertainment)

Matt King, Andrew Ferguson, Andy King

 

VICE Canada Reports

(VICE Media)

Patrick McGuire

 

Best Original Program or Series Produced for Digital Media – Fiction

Presented with the participation of the Independent Production Fund

 

The Amazing Gayl Pile

(LaRue Entertainment)

Morgan Waters, Brooks Gray, Matt King, Andrew Ferguson

 

Inhuman Condition

(Smokebomb Entertainment)

Christina Jennings, Jay Bennett, Stephanie Ouaknine, Melanie Windle, RJ Lackie

 

Newborn Moms

(Don Ferguson Productions Limited)

Don Ferguson, Lucy Stewart, Aurora Browne, Nadine Djoury, Kristine Yanoff, Kevin Wallis

 

Petrol

(N5 Pictures Inc)

Ant Horasanli, Reza Sholeh

 

YidLife Crisis

(eMerge Enterprises Ltd)

Jamie Elman, Eli Batalion, Philip Kalin-Hajdu

 

 

Best Original Interactive Production Produced for Digital Media

 

The Deeper They Bury Me

(National Film Board of Canada)

Anita Lee, Angad Bhalla, Ted Biggs, Nicolas Brault

 

I Love Potatoes

(National Film Board of Canada)

Hugues Sweeney, Vali Fugulin, Ruben Farrus, Patrick Doyon

 

The Incredible Tales of Weirdwood Manor

(All Play, No Work)

Paul Pattison, Sacha Raposo, Luke Minaker, Jack Ront, Javier Mora, Steve Palmer

 

Seances

(National Film Board of Canada)

Dana Dansereau, Alicia Smith, Guy Maddin, Evan Johnson, Galen Johnson

 

Sons of Gallipoli

(Jam3)

 

Best Cross-Platform Project – Children’s and Youth

 

Backstage: Too Much Keaton

(Secret Location)

Ryan Andal, CJ Hervey, Michala Duffield, Todd Feaver, Brian Irving

 

Fangbone: The Billbarians

(Secret Location)

Pietro Gagliano, Michala Duffield, Joshua Manricks, Todd Feaver, Michelle Melanson Cuperus

 

Look Kool Online

(Apartment 11 Productions, Relish Interactive)

Michelle McIver, Paul Pattison, Jonathan Finkelstein

 

Science Max Interactive

(Breakthrough Entertainment)

Dorothy Vreeker, Michael McGuigan

 

Total Drama Presents: ‘Donculous Dash

(Secret Location)

James Milward, CJ Hervey, Ashlee Lougheed, Brittney Oberfeld, Christine Thompson

 

 

Best Cross-Platform Project – Non-Fiction

Sponsor | CBC Arts

 

Bugs on the Menu

(Secret Location)

Ryan Andal, Jason Legge, Stefan Grambart, Mark Bradley, Ian Toews, Mike Wavrecan

 

Canada’s Smartest Person

(Media Headquarters )

Robert Cohen, Barry Davis, Kyle Richmond, Mike Miner, Bill Konrad, David Offierski, Matt Odynski, Jesilou Tongio

 

CBC News: British Columbia – Finding Refuge

(CBC Vancouver)

Catherine Rolfsen, Bal Brach, Alison Broddle

 

Home to Win Integrated Digital Strategy

(Stitch Media)

Evan Jones, Jennifer Abrams, Brooke King, Mike Sheerin, Stephan MacLeod, Jeff Flores, David Fono, Wayne Shipley, Sabina Mohammed

 

My Millennial Life

(Makin’ Movies Inc.)

Charlotte Engel, Maureen Judge

 

 

Best Cross-Platform Project – Fiction

 

19-2 Ride Along

(Productions 19-2 inc.)

Jocelyn Deschenes, Virginia Rankin, Bruce M. Smith, Luc Chatelain, Josée Vallée, Lynne Kamm, Anne Bergeron, Lauren MacKinlay

 

Wynonna Earp Interactive

(Digital Howard Inc. )

Daniel Dales, Jarrett Sherman, Alex Lalonde, Jordy Randall, Emily Andras

 

X Company: Animated

(Temple Street Productions)

Mike Evans, Eva Riinitze, Sarah Adams, Michael Hickox, Felix Colgrave, Stephanie Dudley, Mathilde Cinq-Mars, Yantong Zhu, Steven Woloshen, Amanda Strong, Dylan Glynn, Theodore Ushev, Diego Maclean, Ginny Campbell, Lesley Grant

 

 

Social Innovator Award

 

@Yolanda_Gampp
(How To Cake It)

 

@LaurDIY

 

@HotForFood

 

@iiSuperwomanii

 

Best Direction in a Program or Series Produced for Digital Media

 

The Amazing Gayl Pile

(LaRue Entertainment)

Morgan Waters, Brooks Gray

 

The Death Debate

(Optic Nerve Films )

Kevin Eastwood

 

Frame 394

(Compy Films Inc.)

Rich Williamson

 

True Dating Stories

(LaRue Entertainment)

Andy King, Andrew Ferguson

 

Queer Hutterite

(Spotlight Productions)

Laura O’Grady

 

Best Performance by an Actress in a Program or Series Produced for Digital Media

 

Counselling Vanessa

(JLeaver Presentations)

Lindsey Middleton

 

LARPs

(Beanduck Productions)

Amber Goldfarb

 

Newborn Moms

(Don Ferguson Productions Limited)

Nadine Djoury

 

Tactical Girls

(Internext Studios)

Melissa D’Agostino

 

That’s My DJ

(Touchpoint Films)

Emily Piggford

 

 

Best Performance by an Actor in a Program or Series Produced for Digital Media

 

The Brief

(Secret Handshake Films)

Jesse Rath

 

My 90-Year-Old Roommate

(LoCo Motion Pictures)

Paul Soles

 

Petrol

(N5 Pictures Inc)

Kane Mahon

 

YidLife Crisis

(eMerge Enterprises Ltd)

Eli Batalion

 

YidLife Crisis

(eMerge Enterprises Ltd)

Jamie Elman

 

 

Best Immersive Experience

 

Cardboard Crash

(National Film Board of Canada)

Loc Dao, Vincent McCurley

 

Cut-Off

(VICE Studio Canada, CFC Media Lab, National Film Board of Canada, Occupied VR, Telus Fund)

Patrick McGuire, Michael Gruzuk

 

Nomads

(Felix & Paul Studios)

Félix Lajeunesse, Paul Raphaël, Stéphane Rituit, Jean-Pascal Beaudoin

 

The Unknown Photographer

(Turbulent)

Louis-Richard Tremblay, Claire Buffet, Claudine Matte, Loïc Suty, Osman Zeki