Gala Honouring Excellence
in Non-Fiction Programming



Winners will appear in gold.


Best Host or Interviewer in a News or Information Program or Series

 

The Agenda with Steve Paikin

TVO (TVO)

(TVO)

Steve Paikin

 

CBC News: the fifth estate – Cross Lake: This is Where I Live

CBC (CBC)

(CBC News)

Gillian Findlay

 

CBC News: the fifth estate – The Pour

CBC (CBC)

(CBC News)

Mark Kelley

 

CBC News Network: Power & Politics

CBC News Network (CBC)

(CBC News)

Rosemary Barton

 

W5

CTV News (Bell Media)

(CTV News W5)

Jon Woodward



Best News Anchor, Local

 

British Columbia Votes

CBC British Columbia (CBC)

(CBC British Columbia)

Andrew Chang

 

CBC Montreal News at Six

CBC Montreal (CBC)

(CBC Montreal)

Debra Arbec

 

CBC Toronto News

CBC (CBC)

(CBC Toronto)

Dwight Drummond

 

CTV News Toronto at 6

CTV Toronto (Bell Media)

(Bell Media)

Ken Shaw, Michelle Dubé




Best Reportage, National



CBC News: The National – Quebec Mosque Shooting

CBC (CBC)

(CBC News)

Ioanna Roumeliotis, Michelle Gagnon, Ousama Farag


CBC News: The National – South Sudan

CBC (CBC)

(CBC News)

Margaret Evans, Stephanie Jenzer, Richard Devey


CBC News: The National – US Election

CBC (CBC)

(CBC News)

Keith Boag, Marie Claudet


CTV National News with Lisa LaFlamme – East African Hunger Crisis

CTV (Bell Media)

(CTV News)

Melanie Nagy, Jim Hoffman


Global National – Ontario’s Troubled Probation System

CHAN (Corus Entertainment)

(Global News)

Mike Omelus, Dawna Friesen, Carolyn Jarvis




Best News or Information Segment

 

APTN Investigates – Against Their Will

APTN (APTN)

(APTN)

Cullen Crozier, Holly Moore, Paul Barnsley

 

CBC News: The National – Kept in the Dark

CBC (CBC)

(CBC News)

Rosemary Barton, Lisa Laventure, Marc Robichaud, Sylvain Lepage

 

W5 – After Ebola

CTV News (Bell Media)

(CTV News W5)

George Reeves, Kayla Hounsell, André Lapalme

 

W5 – Creep Out

CTV News (Bell Media)

(CTV News W5)

Jerry Vienneau, Steve Bandera, Jon Woodward, Denis Langlois, Steve Grant

 

W5 – The Forgotten

CTV News (Bell Media)

(CTV News W5)

Madeline McNair, Paul Flynn, Brennan Lefler, Kirk Neff, Kevin Newman



Best News or Information Program

 

CBC News: the fifth estate – Cross Lake: This is Where I Live

CBC (CBC)

(CBC News)

Linda Guerriero, Lynette Fortune, Aileen McBride, Gillian Findlay, Tiar Wilson, Jim Williamson

 

CBC News: Marketplace – Real Estate

CBC (CBC)

(CBC)

Charlsie Agro, Tiffany Foxcroft, Simon Parubchak, Saman Malik

 

Terror

Viceland (Rogers Media)

(Vice Studio Canada Inc. )

Suroosh Alvi, Bernardo Loyola, Peter Salisbury, Michael Kronish, Shane Smith, Eddy Moretti

 

W5 – 48 Hours

CTV (Bell Media)

(CTV News W5)

Jon Woodward, Brian Mellersh, Emma Jarratt, Paul Flynn, Anton Koschany, Brett Mitchell


Best Sports Analyst

 

2016 Grey Cup

TSN (Bell Media)

(TSN)

Glen Suitor

 

2017 World Aquatics

CBC (CBC)

(CBC Sports)

Byron MacDonald

 

IIHF World Junior Gold Medal

TSN (Bell Media)

(TSN)

Bob McKenzie

 

IIHF World Junior Gold Medal

TSN (Bell Media)

(TSN)

Ray Ferraro

 

Raptors Basketball on TSN

TSN (Bell Media)

(Maple Leaf Sports and Entertainment)

Jack Armstrong



Best Sports Feature Segment

 

2017 World Track and Field Championships

CBC (CBC)

(CBC Sports)

Brenda Irving, Paul McDougall, Trevor Pilling

 

CBC News: the fifth estate – A Story From the Field

CBC (CBC)

(CBC News)

Bob McKeown, John Badcock, Loretta Hicks, Husby Doug, Joseph Loiero

 

The Mission

TSN (Bell Media)

(TSN)

Josh Shiaman, Brent Blanchard, Sid Bailey, Gary Hawke

 

Sound of Thunder

TSN (Bell Media)

(TSN)

Matt Dorman, Brent Blanchard, Devon Burns, Kevin Fallis



Best Sports Opening/Tease

 

2016 Grey Cup

TSN (Bell Media)

(TSN)

Craig Chambers, Devon Burns, Troy Hacock

 

2017 World Track and Field Championships

CBC (CBC)

(CBC Sports)

Ryan Ferguson, Tim Thompson, Paul McDougall, Trevor Pilling

 

Do You Remember

Sportsnet (Rogers Media)

(Sportsnet)

Mike Fleury, Michael Adach, Vince Monteleone, Chad Walker, Alex Blair, John Woo

 

NHL Centennial Classic – 100 Years

Sportsnet (Rogers Media)

(Sportsnet)

Joshua Wilder, Jeff Shelegy, Michelle Methot, Jeremy Pearl, Ron Searles, Damian Kearns

 

Rio Paralympics – Terry Fox Opening

CBC (CBC)

(CBC)

Milan Maglov, Tim Thompson, Trevor Pilling




Best Live Sports Event

Sponsor | Dome Productions

 

2016 Grey Cup

TSN (Bell Media)

(TSN)

Paul Graham, Jon Hynes

 

2016 MLS Cup

TSN (Bell Media)

(TSN)

Jim Panousis, Steve Abitrante

 

2017 Tim Hortons Brier Final

TSN (Bell Media)

(TSN)

Paul Graham, Scott Higgins


Calgary Stampede Championship Sunday

CBC (CBC)

(CBC Sports)

Mike Dodson, Phil LaChappelle, Jeff Pearlman, Trevor Pilling



Best Sports Host

 

2017 TradeCentre

TSN (Bell Media)

(TSN)

James Duthie

 

Road to the Olympic Games

CBC (CBC)

(CBC Sports)

Scott Russell

 

Rogers Hometown Hockey

Sportsnet (Rogers Media)

(Sportsnet)

Ron Maclean



Best Photography, News or Information

 

CBC News: the fifth estate – Saved at Sea

CBC (CBC)

(CBC News)

Hans Vanderzande

 

CBC News: The National – Dancing Towards the Light

CBC (CBC)

(CBC News)

Ed Ou, Kitra Cahana

 

CBC News: The National – Disappearing Giants

CBC (CBC)

(CBC News)

Richard Devey

 

W5 – 48 Hours

CTV (Bell Media)

(CTV News W5)

Jim Hoffman



Best Photography, Lifestyle or Reality/Competition

 

The Amazing Race Canada – Can I See Your Kuna?

CTV (Bell Media)

(Insight Production Company Ltd.)

Ryan Shaw

 

The Bachelorette Canada – L’Amour

W Network (Corus Entertainment)

(Good Human Productions Inc.)

Shane Geddes

 

Etalk’s Ultimate Oscar Guide 2017

CTV (Bell Media)

(Bell Media)

Dylan McNiven

 

Ice Road Truckers – The Ice is Right

History (Corus Entertainment)

(IRT XI Productions)

Colin Hall

 

Top Chef Canada – Lock It Up! It’s The Finale

Food Network Canada (Corus Entertainment)

(Insight Production Company Ltd.)

Ryan Shaw, Alex Nadon



Best Photography, Documentary or Factual

 

Abandoned – Newfoundland Coast

Viceland (Rogers Media)

(Vice Studio Canada Inc.)

Alex Craig, David Ehrenreich

 

Interrupt This Program – Jerusalem

CBC (CBC)

(Noble Television, Story Park Inc.)

Van Royko

 

The Life-Sized City – Medellin

TVO (TVO)

(DBC2 inc.)

Olivier Cheneval

 

Shark Squad – Guadalupe: Island of the White Sharks

Love Nature (Blue Ant Media)

(Blue Ant HDTV Productions Inc.)

Richard Thompson, Kay Burn Lim

 

The Wild Canadian Year – Summer

CBC (CBC)

(River Road Films Ltd. (Wild Year Productions Ltd.))

Jeff Turner, Justin Maguire



Best Picture Editing, Documentary

 

Canada In A Day

CTV (Bell Media)

(Screen Siren Pictures)

Nick Hector

 

Canada: The Story Of Us – Service and Sacrifice

CBC (CBC)

(Bristow Global Media Inc.)

Jason Gatt

 

CBC News: the fifth estate – The Disruptors

CBC (CBC)

(CBC News)

Liz Rosch

 

Hunting Nazi Treasure – The Mystery of Rommel’s Gold

History (Corus Entertainment)

(Saloon Media)

James Hebbard

 

Where The Universe Sings: The Spiritual Journey of Lawren Harris

TVO (TVO)

(White Pine Pictures)

Cathy Gulkin, Ian Sit



Best Picture Editing, Reality/Competition

 

The Amazing Race Canada – Finale

CTV (Bell Media)

(Insight Production Company Ltd.)

Al Manson, Jonathan Dowler, Clare Elson, John Niedzielski, Jay Prychidny, Jordan Wood, Michael Tersigni

 

The Amazing Race Canada – Who Wants To Be The Python?

CTV (Bell Media)

(Insight Production Company Ltd.)

Michael Tersigni, Jonathan Dowler, Cynthia Flengeris, Clare Elson, David Yenovkian, Wesley Finucan

 

Big Brother Canada – Premiere

Global (Corus Entertainment)

(Insight Production Company Ltd.)

Ryan Monteith, Jordan Wood, Al Manson, Seth Poulin, Michael Tersigni, Jonathan Dowler, Baun Mah, Cynthia Flengeris, Elianna Voskakis, Jon White, Angela Young, Owin Lambeck, Andrew Gurney, Wesley Finucan

 

Masterchef Canada – Special Delivery

CTV (Bell Media)

(Proper Television Inc.)

Dave McMahon, Miles Davren

 

Top Chef Canada – Lock It Up! It’s The Finale

Food Network Canada (Corus Entertainment)

(Insight Production Company Ltd.)

Al Manson, Jonathan Dowler, Baun Mah, Kyle Martin, Mike Scott, Andrew Gurney



Best Picture Editing, Factual

 

Hello Goodbye – Lean on Me

CBC (CBC)

(FORTÉ Entertainment Inc.)

Derek Esposito

 

The Life-Sized City – Medellin

TVO (TVO)

(DBC2 inc.)

Joanne Barnard, Odrée Lapointe

 

Payday – Fort McMurray

Viceland (Rogers Media)

(Vice Studio Canada Inc. )

Graham Withers, Steven Budd

 

Real Detective – Blood Brothers

Netflix (Netflix)

(Real Detective Season 2 Productions Inc.)

Fannie Daoust, Glenn Berman

 

Still Standing – Manitou Beach

CBC (CBC)

(Frantic Films)

Jorge Parra



Best Children’s or Youth Non-Fiction Program or Series

 

Finding Stuff Out

TVOKids (TVO)

(Apartment 11 Productions)

Jonathan Finkelstein, Jean-Louis Coté

 

The Mystery Files

TVOKids (TVO)

(Apartment 11 Productions)

Jonathan Finkelstein, Joan Takefman, Jean-Louis Coté

 

Science Max: Experiments at Large

TVOKids (TVO)

(Breakthrough Entertainment)

Nat Abraham, Michael McGuigan, Ira Levy, Peter Williamson, Joan Lambur, Phil McCordic, Leanne Brennan

 

This is My Family

TVOKids (TVO)

(TVO)

Marney Malabar, Steve Diguer, Lisa Marinelli

Undercover High

YTV (Corus Entertainment)

(General Purpose Entertainment)

Scott Clark McNeil, Mitch Burman, Andrew Hunt



Best Variety or Entertainment Special

 

Macbeth

CBC (CBC)

(Melbar Entertainment Group)

Barry Avrich, Susan Edwards

 

P.K. Subban: Shots Fired

CBC (CBC)

(Juste Pour Rire TV Inc.)

Bruce Hills

 

Ron James – True North

CBC (CBC)

(The Ron James Show VIII Inc.)

Lynn Harvey, Ron James, Paul Pogue, Stuart Northey, Christopher Howard, Scott Montgomery, Ryan McCauley-Brown

 

The Social: Christmas with Jann Arden

CTV (Bell Media)

(Bell Media)

Michelle Crespi, Laura Scarfo, John Kampilis, Steve Jarman, Ken Katigbak

 

WE Day 2016

MTV (Bell Media)

(Bell Media)

John Kampilis, Steve Jarman, Ken Katigbak, Marc Kielburger, Craig Kielburger, Steve Sloan, Calvin Mitchell



Barbara Sears Award for Best Editorial Research

 

CBC News: the fifth estate – Betrayal of Trust

CBC (CBC)

(CBC News)

Katie Nicholson, Katie Pedersen, Joseph Loiero, Jacques Marcoux, Saman Malik, Andrew Culbert

 

Destination: Mars

CBC (CBC)

(Grand Passage Media Inc.)

Jackie Carlos

 

The Life-Sized City – Paris

TVO (TVO)

(DBC2 inc.)

Annabelle Tas

 

Taken – Tina Fontaine

APTN/CBC (APTN/CBC)

(Eagle Vision Inc.)

Rebecca Gibson, Bernadette Smith, Madison Thomas

 

W5 – Making a Terrorist

CTV (Bell Media)

(CTV News W5)

Madeline McNair, Brennan Lefler, Victor Malarek



Barbara Sears Award for Best Visual Research

 

Destination: Mars

CBC (CBC)

(Grand Passage Media Inc.)

Gina Cali

 

The Devil’s Horn

HBO Canada (Bell Media)

(Larry Weinstein Productions)

Elspeth Domville, Elizabeth Klinck

 

Hunting Nazi Treasure

History (Corus Entertainment)

(Saloon Media)

Elspeth Domville

 

League of Exotique Dancers

documentary Channel (CBC)

(Storyline Entertainment)

Erin Chisholm

 

Quebec My Country Mon Pays

documentary Channel (CBC)

(John Walker Productions Ltd)

Elizabeth Klinck



Best Writing, Factual

Global National – Mega “Moonlight” Mistake

CHAN (Corus Entertainment)

(Global National)

Eric Sorensen

 

Heavy Rescue: 401  – Anything Can Happen

Discovery Channel (Bell Media)

(Great Pacific Media)

Todd Serotiuk, Catharine Parke

 

The Life-Sized City – Medellin

TVO (TVO)

(DBC2 inc.)

Michel D.T. Lam, Mikael Colville-Andersen, Nicolas Boucher, Myriam Berthelet

 

Still Standing – Fort McMurray

CBC (CBC)

(Frantic Films)

Jonny Harris, Fraser Young, Steve Dylan, Graham Chittenden

 

Wild Bear Rescue – A Cub with a Kick

Animal Planet (Bell Media)

(Omnifilm Entertainment Ltd.)

Jenypher Fisher



Best Writing, Lifestyle or Reality/Competition

 

The Amazing Race Canada – Can I See Your Kuna?

CTV (Bell Media)

(Insight Production Company Ltd.)

Mark Lysakowski, Rob Brunner, Matthew Hanson

 

The Amazing Race Canada – We Just Saw Johnny Mustard

CTV (Bell Media)

(Insight Production Company Ltd.)

Mark Lysakowski, Jennifer Pratt, Rob Brunner

 

The JUNO Awards 2017

CTV (Bell Media)

(Insight Production Company Ltd.)

Kim Clarke Champniss, Jean Paul

 

Survivorman & Son – Mongolia

OLN (Rogers Media)

(SM & Son II Inc.)

Les Stroud

 

Top Chef Canada – All-Stars Assemble

Food Network Canada (Corus Entertainment)

(Insight Production Company Ltd.)

Eric Abboud, Jessica Capobianco



Best Writing, Documentary

 

Building Star Trek

Discovery Channel (Bell Media)

(Yap Films)

Mick Grogan

 

Hunting Nazi Treasure – City of Loot

History (Corus Entertainment)

(Saloon Media)

Hugh Hardy

 

Mohamed Fahmy – Half Free

CBC (CBC)

(Entertainment One Television)

David Paperny, Ted Tozer

 

Searching for Vimy’s Lost Soldiers

History (Corus Entertainment)

(Breakthrough Entertainment)

Norm Christie

 

Unstoppable: The Fentanyl Epidemic

CBC (CBC)

(Dam Builder Productions)

Robert Osborne



Rob Stewart Award for Best Science or Nature Documentary Program or Series

 

Call of the Forest: The Forgotten Wisdom of Trees

TVO (TVO)

(Edgeland Films)

Merit Jensen Carr, Jeff McKay

 

The Great Wild Indoors

CBC (CBC)

(52 Media Inc.)

David York, Bryn Hughes, Roberto Verdecchia

 

Running on Empty

CBC (CBC)

(2480331 Ontario Ltd.)

Michael Downie, David Wells

 

The Water Brothers

TVO (TVO)

(SK Films)

Jonathan Barker, Wendy MacKeigan, Jane Jankovic

 

The Wild Canadian Year

CBC (CBC)

(River Road Films Ltd. (Wild Year Productions Ltd.))

Jeff Turner, Sue Turner, Caroline Underwood



Best Biography or Arts Documentary Program or Series

 

Exhibitionists

CBC (CBC)

(CBC)

Carolynne Hew, Romeo Candido

 

Extraordinary Canadians

CBC (CBC)

(PMA Biographies inc.)

Kenneth Hirsch, Michael Levine

 

Interrupt This Program

CBC (CBC)

(Noble Television, Story Park Inc.)

Frank Fiorito, Nabil Mehchi, Carolynne Bell, Al Magee, Kit Redmond

 

Leslie Caron: The Reluctant Star

TVO (TVO)

(Matter of Fact Media Inc.)

Vanessa Dylyn

 

Rush: Time Stand Still

HBO Canada (Bell Media)

(Fadoo Productions)

Allan Weinrib, Pegi Cecconi, Ray Danniels, John Virant, Corey Russell



Best Factual Series

 

Employable Me

AMI (AMI)

(Employable Me Productions Inc.)

Thomas Howe, Penny Wheelwright, Katie Lafferty

 

Konnected.tv

APTN (APTN, Knowledge Network)

(PVP-DRP inc.)

Eli Laliberte, Steven Martin, Vincent Leroux

 

Mayday

Discovery Channel (Bell Media)

(Cineflix (Mayday 16) Inc.)

Alex Bystram, Kim Bondi, Martin Pupp

 

Payday

Viceland (Rogers Media)

(Vice Studio Canada Inc.)

Tania Natscheff, Patrick McGuire, Alison Reid, Michael Kronish, Shane Smith, Spike Jonze, Eddy Moretti

 

Taken

APTN/CBC (APTN/CBC)

(Eagle Vision Inc.)

Kyle Irving, Lisa Meeches, Rebecca Gibson



Best History Documentary Program or Series

 

Black Watch Snipers

History (Corus Entertainment)

(Yap Films)

Elliott Halpern, Elizabeth Trojian, David O’Keefe

 

Hunting Nazi Treasure

History (Corus Entertainment)

(Saloon Media)

Steve Gamester, Michael Kot, Nick Godwin, Paul Kilback, Paul Heaney, Robert Edsel

 

The Nature of Things with David Suzuki: Lost Secrets of the Pyramid

CBC (CBC)

(Alibi Entertainment, Windfall Films)

Alan Handel, James Hyslop, Carlo Massarella, Dan Kendall

 

Real Vikings – Viking Women

History (Corus Entertainment)

(Take 5 Productions)

John Weber, Gina Vanni, Kenton Vaughan, Susan McGrath

 

Searching for Vimy’s Lost Soldiers

History (Corus Entertainment)

(Breakthrough Entertainment)

Nat Abraham, Michael McGuigan, Ira Levy, Peter Williamson, Leanne Brennan, Norm Christie, Raymond Storey



Best Documentary Program

 

Cheer Up

documentary Channel (CBC)

(Murmur Media Inc.)

Christy Garland


Kosher Love

CBC (CBC)

(Bunbury Films Inc.)

Frederic Bohbot

 

Much Too Young

TVO (TVO)

(Nomad Films Inc.)

Amanda Handy, Mark Johnston

 

RISE

Viceland (Rogers Media)

(Vice Studio Canada Inc.)

Michelle Latimer, Tania Natscheff, Bernardo Loyola, Patrick McGuire, Heather Rae, Michael Kronish, Spike Jonze, Eddy Moretti, Shane Smith

 

Sickboy

CBC (CBC)

(Dream Street Pictures)

Rick LeGuerrier, Timothy M. Hogan


Gordon Sinclair Award

 

Karyn Pugliese



Best Original Music, Non-Fiction

Sponsor | YANGAROO

 

Avenues of Escape

documentary Channel (CBC)

(Flying Cloud Productions Inc.)

Michael Richard Plowman

 

The Life-Sized City – Medellin

TVO (TVO)

(DBC2 inc.)

Guillaume Coutu Dumont

 

Little India: Village of Dreams

TVO (TVO)

(Beevision Productions)

Philip Strong, Thomas Hoy

 

The Secret Path

CBC (CBC)

(Secret Path Film Inc.)

Gord Downie, Kevin Drew, Dave Hamelin

 

Where The Universe Sings: The Spiritual Journey of Lawren Harris

TVO (TVO)

(White Pine Pictures)

John Welsman



Best Sound, Non-Fiction

 

All Governments Lie: Truth, Deception, and the Spirit of I.F. Stone

Super Channel (Allarco Entertainment)

(White Pine Pictures)

Sanjay Mehta, Jason Milligan, Ian Rodness, Steve Blair

 

Real Detective – Puppet Master

Netflix (Netflix)

(Real Detective Season 2 Productions Inc.)

Simon Brien, Patrice Gill, Sébastien Bédard, Jeremy Reid

 

The River of My Dreams: A Portrait of Gordon Pinsent

documentary Channel (CBC)

(Victor Solnicki Productions)

Daniel Pellerin, Sanjay Mehta, Jeremy Fong

 

The Water Brothers – Flying Rivers

TVO (TVO)

(SK Films)

Dustin Harris, Jeremy Kessler, Steve Blair, Deanna Marano

 

Where The Universe Sings: The Spiritual Journey of Lawren Harris

TVO (TVO)

(White Pine Pictures)

Sanjay Mehta, Ian Rodness, Steve Blair, Dustin Harris



Best Production Design or Art Direction, Non-Fiction

 

2017 Indspire Awards

APTN (APTN)

(Indspire)

Callum Maclachlan, Mark Hockin

 

Big Brother Canada – Finale

Global (Corus Entertainment)

(Insight Production Company Ltd.)

Peter Faragher, Kevin Halliday, Aaron Scholl, Andy Roskaft

 

Canada’s Smartest Person – Episode 301

CBC (CBC)

(Media Headquarters)

Pete Faragher

 

Real Detective – Lambs to the Slaughter

Netflix (Netflix)

(Real Detective Season 2 Productions Inc.)

David Blanchard, Donald McEwen, Brendan Mahon

 

Top Chef Canada – All-Stars Assemble

Food Network Canada (Corus Entertainment)

(Insight Production Company Ltd.)

Peter Faragher, Kevin Halliday



Best Direction, Live Sports Event

 

2016 Grey Cup

TSN (Bell Media)

(TSN)

Andy Bouyoukos

 

2016 MLS Cup

TSN (Bell Media)

(TSN)

Richard Wells

 

2017 Tim Hortons Brier Final

TSN (Bell Media)

(TSN)

Andy Bouyoukos

 

Calgary Stampede Championship Sunday

CBC (CBC)

(CBC Sports)

Ron Forsythe



Best Direction, Lifestyle or Information



Canada Day 150! From Coast to Coast to Coast

CBC (CBC)

(Insight Production Company Ltd.)

David Russell

 

Howie Mandel: A Bell Let’s Talk Day Special

CTV (Bell Media)

(Bell Media)

Gillian Parker

 

Lady Antebellum Special

Global (Corus Entertainment)

(Entertainment Tonight Canada)

Frank Samson

 

Masters of Flip – Think Pink

HGTV (Corus Entertainment)

(Rhino Content)

James Wilkes

 

Survivorman & Son – Mongolia

OLN (Rogers Media)

(SM & Son II Inc.)

Les Stroud



Best Direction, Reality/Competition

 

The Amazing Race Canada – Finale

CTV (Bell Media)

(Insight Production Company Ltd.)

Rob Brunner

 

Canada’s Smartest Person – Episode 301

CBC (CBC)

(Media Headquarters)

Dave Russell

 

Ice Road Truckers – The Ice is Right

History (Corus Entertainment)

(IRT XI Productions)

Jermaine Bagnall, Stephan Peterson

 

Survivor Special

Global (Corus Entertainment)

(Entertainment Tonight Canada)

Frank Samson

 

Top Chef Canada – Lock It Up! It’s The Finale

Food Network Canada (Corus Entertainment)

(Insight Production Company Ltd.)

Rob Brunner



Best Direction, Documentary or Factual Series

 

Extraordinary Canadians – Douglas Coupland on Marshall McLuhan

CBC (CBC)

(PMA Biographies inc.)

Kenneth Hirsch, Jeremy Benning

 

Fort Mac Wildfire: Rogue Earth

Discovery Channel (Bell Media)

(Pixcom Productions)

Joe Wiecha

 

Interrupt This Program – Havana

CBC (CBC)

(Noble Television, Story Park Inc.)

Karen Cho

 

Real Vikings – Viking Women

History (Corus Entertainment)

(Take 5 Productions)

Rebecca Snow

 

The Wild Canadian Year – Winter

CBC (CBC)

(River Road Films Ltd. (Wild Year Productions Ltd.))

Jeff Turner



Best Direction, Documentary Program

 

All Governments Lie: Truth, Deception, and the Spirit of I.F. Stone

Super Channel (Allarco Entertainment)

(White Pine Pictures)

Fred Peabody

 

Black Watch Snipers

History (Corus Entertainment)

(Yap Films)

Robin Bicknell

 

Building Star Trek

Discovery Channel (Bell Media)

(Yap Films)

Mick Grogan

 

Canada In A Day

CTV (Bell Media)

(Screen Siren Pictures)

Trish Dolman

 

Cracking Cancer

CBC (CBC)

(Dreamfilm Productions )

Judith Pyke



Best Host in a Live Program or Series

Sponsor | Corus Entertainment

 

2017 Canadian Screen Awards

CBC (CBC)

(FRANK )

Howie Mandel

 

Canada Day 150! From Coast to Coast to Coast

CBC (CBC)

(Insight Production Company Ltd.)

Rick Mercer

 

Canada’s New Year’s Eve – Countdown to 2017

CBC (CBC)

(Insight Production Company Ltd.)

Rick Mercer

 

Etalk At The Oscars

CTV (Bell Media)

(Bell Media)

Ben Mulroney, Danielle Graham, Lainey Lui

 

The JUNO Awards 2017

CTV (Bell Media)

(Insight Production Company Ltd.)

Bryan Adams, Russell Peters



Best Talk Program or Series

 

Cityline

City (Rogers Media)

(Rogers Media Inc)

Sandy Chronopoulos

 

Howie Mandel: A Bell Let’s Talk Day Special

CTV (Bell Media)

(Bell Media)

John Kampilis, Steve Jarman, Ken Katigbak

 

The Marilyn Denis Show

CTV (Bell Media)

(Bell Media Studios)

Michelle Crespi, John Simpson

 

The Social

CTV (Bell Media)

(Bell Media )

Michelle Crespi, Laura Scarfo



Best Lifestyle Program or Series

Sponsor | Corus Entertainment

 

Backyard Builds

HGTV (Corus Entertainment)

(Frantic Films)

Jamie Brown, Jessica Benchemam, Jeff Peeler

 

Dead Set On Life

Viceland (Rogers Media)

(Vice Studio Canada Inc.)

Patrick McGuire, Lauren Cynamon, Jon Schouten, Michael Kronish, Shane Smith, Spike Jonze, Eddy Moretti, Darby Wheeler. Tania Natscheff

 

The Goods

CBC (CBC)

(CBC)

Portia Corman, Angela Economopoulos

 

Great Canadian Homes

HGTV (Corus Entertainment)

(HeartHat Entertainment)

Carolyn Meland, Linda Stregger

 

Property Brothers

HGTV (Corus Entertainment)

(Cineflix (Property Brothers 6) Inc.)

Gerard Barry, Drew Scott, Jonathan Scott, Kim Bondi, Jessica Vander Kooij



Best Live Entertainment Special

 

2016 Scotiabank Giller Prize

CBC (CBC)

(Melbar Entertainment Group)

Barry Avrich, Susan Edwards

 

2017 Canadian Screen Awards

CBC (CBC)

(FRANK)

Barry Avrich

 

2017 iHeartRADIO Much Music Video Awards

Much (Bell Media)

(Bell Media – Agincourt Productions)

John Kampilis, Steve Jarman, Ken Katigbak

 

Canada Day 150! From Coast to Coast to Coast

CBC (CBC)

(Insight Production Company Ltd.)

John Brunton, Lindsay Cox, Pam De Montmorency, Tracy Galvin, Alex Nadon, Mark Vreeken, Doug McClement, Kim Clarke Champniss, Gerald Lunz, John Marshall, Rick Currie, Greg Eckler

 

The JUNO Awards 2017

CTV (Bell Media)

(Insight Production Company Ltd.)

John Brunton, Barbara Bowlby, Randy Lennox, Allan Reid, Mark Cohon, Lindsay Cox, Pam De Montmorency, Tracy Galvin, Kristeen Von Hagen, Luciano Casimiri, Mark Vreeken, Howard Baggley, Simon Bowers, Doug McClement, Alex Nadon



Best News or Information Series

 

CBC News: the fifth estate

CBC (CBC)

(CBC News)

Jim Williamson, Julian Sher

 

Marketplace

CBC (CBC)

(CBC)

Litsa Sourtzis, Caroline Harvey

 

Terror

Viceland (Rogers Media)

(Vice Studio Canada Inc. )

Suroosh Alvi, Tania Natscheff, Bernardo Loyola, Peter Salisbury, Michael Kronish, Shane Smith, Spike Jonze, Eddy Moretti

 

W5

CTV News (Bell Media)

(CTV News W5)

Anton Koschany, Brett Mitchell



Best Host in a Program or Series

 

Confucius Was A Foodie

New Tang Dynasty Television (New Tang Dynasty Television )

(Lofty Sky Entertainment )

Christine Cushing

 

Dead Set On Life

Viceland (Rogers Media)

(Vice Studio Canada Inc.)

Matty Matheson

 

The Goods

CBC (CBC)

(CBC)

Steven Sabados, Jessi Cruickshank, Shahir Massoud, Andrea Bain

 

The Marilyn Denis Show

CTV (Bell Media)

(Bell Media Studios)

Marilyn Denis

 

Your Special Canada

CBC (CBC)

(The Fantastic Hour Inc.)

Jonathan Torrens



Best Local Newscast

 

CBC News: Vancouver at 6

CBC British Columbia (CBC)

(CBC Vancouver)

Alexandra Gibb, Joan Marshall, Eric Rankin, Natalie Clancy, Amar Parmar

 

CTV News Toronto at 6

CTV Toronto (Bell Media)

(Bell Media)

Ken Shaw, Michelle Dubé, Sophia Skopelitis, Joanne MacDonald, Joel Bowey

 

Global BC

CHAN (Corus Entertainment)

(Global News )

Jill Krop, Doug Sydora, Michael Hennigar, Chris Gailus, Sophie Lui

 

News Hour at 6

CICT Global (Corus Entertainment)

(Global News Calgary)

Chris Bassett, Shannon Morrow, Michel Gosselin, Gord Gillies, Linda Olsen



Best National Newscast

 

CBC News: The National

CBC (CBC)

(CBC News)

Peter Mansbridge, Don Spandier, Raj Ahluwalia, Mark Ross, Derek Desouza, Heather McLennan

 

CBC News Network with Ian Hanomansing

CBC News Network (CBC)

(CBC News)

Ian Hanomansing, Daniel Getz, Kate Scroggins, Niamh Scallan, Bradley Stewart, Richard Grundy


CTV National News with Lisa LaFlamme

CTV (Bell Media)

(CTV News)

Lisa LaFlamme, David Hughes, Rosa Hwang, Allan Myers, Allan Black

 

Global National

CHAN (Corus Entertainment)

(Global News)

Mike Omelus, Dawna Friesen, Leslie Stojsic, Tristan Staddon, Megan Smyth



Best News Anchor, National

 

CBC News: The National

CBC (CBC)

(CBC News)

Peter Mansbridge

 

CBC News Network with Heather Hiscox

CBC News Network (CBC)

(CBC News)

Heather Hiscox

 

CBC News Network with Ian Hanomansing

CBC News Network (CBC)

(CBC News)

Ian Hanomansing

 

CTV National News with Lisa LaFlamme

CTV (Bell Media)

(CTV NEWS)

Lisa LaFlamme



Best Reportage, Local

 

CBC News: Manitoba – Surprise! Car Buyers Still Asked to Pay 100s in Extra Fees Despite New Law

CBC (CBC)

(CBC Manitoba)

Katie Nicholson, Joanne Levasseur, Vera-Lynn Kubinec, Melanie Verhaeghe

 

CBC News: Vancouver at 6 – Kati’s Story

CBC British Columbia (CBC)

(CBC Vancouver)

Eric Rankin, Cliff Shim, Amar Parmar

 

CTV News Toronto at 6 – Veterinarian Accused Of Animal Abuse

CTV Toronto (Bell Media)

(Bell Media)

Austin Delaney

 

CTV News Toronto at 6 – School Trip Tragedy In Algonquin

CTV Toronto (Bell Media)

(Bell Media)

Tracy Tong

 

Global BC – Foster Care Fight

CHAN (Corus Entertainment)

(Global News)

Rumina Daya, Michael Hennigar, Doug Sydora



Best News Special

 

CBC News – Vimy 100

CBC News Network (CBC)

(CBC News)

Lara Chatterjee, Tom Dinsmore, Fred Parker, Jodi Ganz, Jill English, Peter Mansbridge

 

CTV News Special – Prince Harry: Journey to Invictus

CTV (Bell Media)

(CTV News)

Lisa LaFlamme, Rosa Hwang, Stéphane Brisson, Paul Flynn, Angelo Altomare

 

CTV News Special – Vimy Remembered

CTV (Bell Media)

(CTV News)

Lisa LaFlamme, Rosa Hwang, Allan Myers, Scott Ferguson, Katie Damman

 

Fort McMurray: The Road Back

Global Edmonton (Corus Entertainment)

(Global News Edmonton)

Deb Zinck, Kerry Powell, Darcy Craig, Christine Meadows, Kent Morrison, Fletcher Kent

 

Vice Talks Weed with Justin Trudeau

Viceland (Rogers Media)

(Vice Studio Canada Inc.)

Michael Kronish, Tania Natscheff, Matt Murphy, Patrick McGuire, Manisha Krishnan, Natalie Alcoba



Best Sports Play-by-Play Announcer

 

2016 Grey Cup

TSN (Bell Media)

(TSN)

Chris Cuthbert

 

2016 MLS Cup

TSN (Bell Media)

(TSN)

Luke Wileman

 

2017 Tim Hortons Brier Final

TSN (Bell Media)

(TSN)

Vic Rauter

 

2017 World Track and Field Championships

CBC (CBC)

(CBC Sports)

Mark Lee



Best Sports Program or Series

 

Aaron Sanchez – Limitless

Sportsnet (Rogers Media)

(Sportsnet)

Paul Sidhu, Stephen Brunt, Elia Saikaly, Mark Wade, Marc LeBlanc

 

Journey to the Grey Cup

TSN (Bell Media)

(TSN)

Matt Dorman, Kevin Fallis, Gino Zolezzi, Gary Hawke

 

Lance Stroll – Growing Up Fast

TSN (Bell Media)

(TSN)

Josh Shiaman, Rick Westhead, Darren Oliver, Nigel Akam, Michael Banani

 

Names on the Cup

Sportsnet (Rogers Media)

(Fadoo Productions)

Corey Russell, Matt Nicholson, Dale Heslip, Steve Mayer, Allan Weinrib

 

SaveSave