Winners Announced: 2018 Canadian Screen Awards Honours Excellence in Non-Fiction Programming


Press Release

 

TORONTO (March 6, 2018) – Tonight the 2018 Canadian Screen Awards commenced with the Gala Honouring Excellence in Non-Fiction Programming, sponsored by Boat Rocker Media and Eagle Vision, at Toronto’s Westin Harbour Castle. Hosted by Canadian Screen Award nominee and co-anchor of The Comedy Network’s The Beaverton, Miguel Rivas, everything non-fiction, from news shows to sports, documentaries and reality TV, creators, journalists and storytellers were spotlighted to highlight their winning achievements.

 

“What a great way to kick-off Canadian Screen Week, and the Canadian Screen Awards, with tonight’s award gala honouring excellence in Non-Fiction Programming,” said Beth Janson, CEO, Academy of Canadian Cinema & Television. “It’s important to recognize those who dedicate their lives to gathering news and information to keep Canadians informed about local and world events. A huge congratulations to all the winners!”

 

2018 Canadian Screen Awards Non-Fiction Category Winners

 

Best Host or Interviewer in a News or Information Program or Series

CBC News: the fifth estate – Cross Lake: This is Where I Live

CBC (CBC)

(CBC News)

Gillian Findlay

 

Best News Anchor, Local

British Columbia Votes

CBC British Columbia (CBC)

(CBC British Columbia)

Andrew Chang

 

Best Reportage, National

Global National – Ontario’s Troubled Probation System

CHAN (Corus Entertainment)

(Global News)

Mike Omelus, Dawna Friesen, Carolyn Jarvis

 

Best News or Information Segment

APTN InvestigatesAgainst Their Will

APTN (APTN)

(APTN)

Cullen Crozier, Holly Moore, Paul Barnsley

 

Best News or Information Program

Terror

Viceland (Rogers Media)

(Vice Studio Canada Inc.)

Suroosh Alvi, Bernardo Loyola, Peter Salisbury, Michael Kronish, Shane Smith, Eddy Moretti

 

Best Sports Analyst

Raptors Basketball on TSN

TSN (Bell Media)

(Maple Leaf Sports and Entertainment)

Jack Armstrong

 

Best Sports Feature Segment

Sound of Thunder

TSN (Bell Media)

(TSN)

Matt Dorman, Brent Blanchard, Devon Burns, Kevin Fallis

 

Best Sports Opening/Tease

2016 Grey Cup

TSN (Bell Media)

(TSN)

Craig Chambers, Devon Burns, Troy Hacock

 

Best Live Sports Event

Sponsor | Dome Productions

2016 MLS Cup

TSN (Bell Media)

(TSN)

Jim Panousis, Steve Abitrante

 

Best Sports Host

2017 TradeCentre

TSN (Bell Media)

(TSN)

James Duthie

 

Best Photography, News or Information

CBC News: The National Dancing Towards the Light

CBC (CBC)

(CBC News)

Ed Ou, Kitra Cahana

 

Best Photography, Lifestyle or Reality/Competition

The Amazing Race Canada – Can I See Your Kuna?

CTV (Bell Media)

(Insight Production Company Ltd.)

Ryan Shaw

 

Best Photography, Documentary or Factual

Abandoned – Newfoundland Coast

Viceland (Rogers Media)

(Vice Studio Canada Inc.)

Alex Craig, David Ehrenreich

 

Best Picture Editing, Documentary

Canada In A Day

CTV (Bell Media)

(Screen Siren Pictures)

Nick Hector

 

Best Picture Editing, Reality/Competition

The Amazing Race Canada – Finale

CTV (Bell Media)

(Insight Production Company Ltd.)

Al Manson, Jonathan Dowler, Clare Elson, John Niedzielski, Jay Prychidny, Jordan Wood, Michael Tersigni

 

Best Picture Editing, Factual

Hello Goodbye – Lean on Me

CBC (CBC)

(FORTÉ Entertainment Inc.)

Derek Esposito

 

Best Children’s or Youth Non-Fiction Program or Series

Science Max: Experiments at Large

TVOKids (TVO)

(Breakthrough Entertainment)

Nat Abraham, Michael McGuigan, Ira Levy, Peter Williamson, Joan Lambur, Phil McCordic, Leanne Brennan

 

Best Variety or Entertainment Special

P.K. Subban: Shots Fired

CBC (CBC)

(Juste Pour Rire TV Inc.)

Bruce Hills

 

Barbara Sears Award for Best Editorial Research

W5: Making a Terrorist

CTV (Bell Media)

(CTV News W5)

Madeline McNair, Brennan Lefler, Victor Malarek

 

Barbara Sears Award for Best Visual Research

League of Exotique Dancers

documentary Channel (CBC)

(Storyline Entertainment)

Erin Chisholm

 

Best Writing, Factual

Still Standing – Fort McMurray

CBC (CBC)

(Frantic Films)

Jonny Harris, Fraser Young, Steve Dylan, Graham Chittenden

 

Best Writing, Lifestyle or Reality/Competition

The Amazing Race Canada – We Just Saw Johnny Mustard

CTV (Bell Media)

(Insight Production Company Ltd.)

Mark Lysakowski, Jennifer Pratt, Rob Brunner

 

Best Writing, Documentary

Unstoppable: The Fentanyl Epidemic

CBC (CBC)

(Dam Builder Productions)

Robert Osborne

 

Rob Stewart Award for Best Science or Nature Documentary Program or Series

The Wild Canadian Year

CBC (CBC)

(River Road Films Ltd. (Wild Year Productions Ltd.))

Jeff Turner, Sue Turner, Caroline Underwood

 

Best Biography or Arts Documentary Program or Series

Rush: Time Stand Still

HBO Canada (Bell Media)

(Fadoo Productions)

Allan Weinrib, Pegi Cecconi, Ray Danniels, John Virant, Corey Russell

 

Best Factual Series

Mayday

Discovery Channel (Bell Media)

(Cineflix (Mayday 16) Inc.)

Alex Bystram, Kim Bondi, Martin Pupp

 

Best History Documentary Program or Series

The Nature of Things with David Suzuki: Lost Secrets of the Pyramid

CBC (CBC)

(Alibi Entertainment, Windfall Films)

Alan Handel, James Hyslop, Carlo Massarella, Dan Kendall

 

Best Documentary Program

RISE

Viceland (Rogers Media)

(Vice Studio Canada Inc.)

Michelle Latimer, Tania Natscheff, Bernardo Loyola, Patrick McGuire, Heather Rae, Michael Kronish, Spike Jonze, Eddy Moretti, Shane Smith

 

Gordon Sinclair Award for Broadcast Journalism

Karyn Pugliese

 

Best Original Music, Non-Fiction

Sponsor | YANGAROO

The Secret Path

CBC (CBC)

(Secret Path Film Inc.)

Gord Downie, Kevin Drew, Dave Hamelin

 

Best Sound, Non-Fiction

Where The Universe Sings: The Spiritual Journey of Lawren Harris

TVO (TVO)

(White Pine Pictures)

Sanjay Mehta, Ian Rodness, Steve Blair, Dustin Harris

 

Best Production Design or Art Direction, Non-Fiction

Big Brother Canada – Finale

Global (Corus Entertainment)

(Insight Production Company Ltd.)

Peter Faragher, Kevin Halliday, Aaron Scholl, Andy Roskaft

 

Best Direction, Live Sports Event

2016 MLS Cup

TSN (Bell Media)

(TSN)

Richard Wells

 

Best Direction, Lifestyle or Information

Canada Day 150! From Coast to Coast to Coast

CBC (CBC)

(Insight Production Company Ltd.)

David Russell

 

Best Direction, Reality/Competition

The Amazing Race Canada – Finale

CTV (Bell Media)

(Insight Production Company Ltd.)

Rob Brunner

 

Best Direction, Documentary or Factual Series

Real Vikings: Viking Women

History (Corus Entertainment)

(Take 5 Productions)

Rebecca Snow

 


 

Best Direction, Documentary Program

Canada In A Day

CTV (Bell Media)

(Screen Siren Pictures)

Trish Dolman

 

Best Host in a Live Program or Series

Sponsor | Corus Entertainment

Canada Day 150! From Coast to Coast to Coast

CBC (CBC)

(Insight Production Company Ltd.)

Rick Mercer

 

Best Talk Program or Series

The Marilyn Denis Show

CTV (Bell Media)

(Bell Media Studios)

Michelle Crespi, John Simpson

 

Best Lifestyle Program or Series

Sponsor | Corus Entertainment

Property Brothers

HGTV (Corus Entertainment)

(Cineflix (Property Brothers 6) Inc.)

Gerard Barry, Drew Scott, Jonathan Scott, Kim Bondi, Jessica Vander Kooij

 

Best Live Entertainment Special

The JUNO Awards 2017

CTV (Bell Media)

(Insight Production Company Ltd.)

John Brunton, Barbara Bowlby, Randy Lennox, Allan Reid, Mark Cohon, Lindsay Cox, Pam De Montmorency, Tracy Galvin, Kristeen Von Hagen, Luciano Casimiri, Mark Vreeken, Howard Baggley, Simon Bowers, Doug McClement, Alex Nadon

 

Best News or Information Series

CBC News: the fifth estate

CBC (CBC)

(CBC News)

Jim Williamson, Julian Sher

 

Best Host in a Program or Series

Your Special Canada

CBC (CBC)

(The Fantastic Hour Inc.)

Jonathan Torrens

 


 

Best Local Newscast

CBC News: Vancouver at 6

CBC British Columbia (CBC)

(CBC Vancouver)

Alexandra Gibb, Joan Marshall, Eric Rankin, Natalie Clancy, Amar Parmar

 

Best National Newscast

CTV National News with Lisa LaFlamme

CTV (Bell Media)

(CTV News)

Lisa LaFlamme, David Hughes, Rosa Hwang, Allan Myers, Allan Black

Best News Anchor, National

CBC News Network with Heather Hiscox

CBC News Network (CBC)

(CBC News)

Heather Hiscox

 

Best Reportage, Local

CBC News: Vancouver at 6 – Kati’s Story

CBC British Columbia (CBC)

(CBC Vancouver)

Eric Rankin, Cliff Shim, Amar Parmar

 

Best News Special

Fort McMurray: The Road Back

Global Edmonton (Corus Entertainment)

(Global News Edmonton)

Deb Zinck, Kerry Powell, Darcy Craig, Christine Meadows, Kent Morrison, Fletcher Kent

 

Best Sports Play-by-Play Announcer

2016 MLS Cup

TSN (Bell Media)

(TSN)

Luke Wileman

 

Best Sports Program or Series

Aaron Sanchez – Limitless

Sportsnet (Rogers Media)

(Sportsnet)

Paul Sidhu, Stephen Brunt, Elia Saikaly, Mark Wade, Marc LeBlanc

 

Visit www.academy.ca to view the winners of tonight’s gala.

 


 

About Academy of Canadian Cinema & Television

The Academy of Canadian Cinema & Television is the largest non-profit professional arts organization in Canada. We are dedicated to recognizing, advocating for, and celebrating Canadian talent in the film, television, and digital media sectors.

 

Our more than 4,500 members encompass industry icons and professionals, emerging artists, and students. Collectively, we deliver professional development programs and networking opportunities that foster industry growth, inclusion, and mentorship.

 

The Canadian Academy produces Canadian Screen Week. This annual celebration of excellence in media features a multi-platform, national program of events and celebrations, and culminates with the Canadian Screen Awards Broadcast Gala live on CBC, Sunday March 11, 2018 at 8 p.m. (9 p.m. AT/ 9:30 p.m. NT).

 

For information on membership and programming visit www.academy.ca.

 

-30-

 

For media inquiries only:
Melissa Prince | 416-586-1939 | mprince@national.ca or Rachael Ramos | 416-586-1958 | rramos@national.ca