Kim’s Convenience

2018 Best Comedy Series

Kim’s Convenience tells the funny and heartfelt story of the Kim family. Mr. and Mrs. Kim are Korean Canadian convenience store owners who have worked hard to give their now-twenty-something children, Janet and Jung, a better life in Canada. This single camera comedy finds laughter in the trials of running a literal ‘Mom and Pop’ shop while raising kids in a culture not quite your own.

Broadcaster:

CBC (CBC)

Production Company:

Thunderbird Entertainment

Website

Other Nominations

the fifth estate

the fifth estate

2019 Barbara Sears Award for Best Visual Research

A Colony | Une colonie

A Colony | Une colonie

2019 John Dunning Best First Feature Film Award

the fifth estate

the fifth estate

2019 Barbara Sears Award for Best Editorial Research

James Duthie

James Duthie

2019 Best Sports Host

Frederic Cloutier

Frederic Cloutier

2019 Achievement in Sound Editing

Mark Little

Mark Little

2019 Best Writing, Web Program or Series

Chris Cuthbert

Chris Cuthbert

2019 Best Sports Play-by-Play Announcer

Cathy Gulkin

Cathy Gulkin

2019 Best Picture Editing, Documentary

Danielle Graham, Lainey Lui

Danielle Graham, Lainey Lui

2019 Best Host, Web Program or Series

Jeff Renfroe

Jeff Renfroe

2019 Best Direction, Drama Program or Limited Series

Michael Tersigni, Jonathan Dowler, Clare Elson, Owin Lambeck, Gloria Tong, David Yenovkian

Michael Tersigni, Jonathan Dowler, Clare Elson, Owin Lambeck, Gloria Tong, David Yenovkian

2019 Best Picture Editing, Reality/Competition

Catherine Léger

Catherine Léger

2019 Original Screenplay

Jack Armstrong

Jack Armstrong

2019 Best Sports Analyst

Norma Bailey

Norma Bailey

2019 Best Direction, Drama Series

Mike Fly, Marianna Khoury, Jeremy LaLonde, Stephen Withrow

Mike Fly, Marianna Khoury, Jeremy LaLonde, Stephen Withrow

2019 Best Picture Editing, Comedy

Rick Mercer

Rick Mercer

2019 Best Host in a Live Program or Series

A Curious Mind with Dominic Monaghan

A Curious Mind with Dominic Monaghan

2019 Best Immersive Experience - Non-Fiction

Jordan Canning, Jeremy LaLonde

Jordan Canning, Jeremy LaLonde

2019 Best Direction, Variety or Sketch Comedy

Robert Budreau

Robert Budreau

2019 Adapted Screenplay

Biidaaban: First Light

Biidaaban: First Light

2019 Best Immersive Experience - Fiction

Martin Short

Martin Short

2019 Best Performance, Animation

Jane Tattersall, David McCallum, Steve Medeiros, Dale Sheldrake, Davi Aquino, Claire Dobson, Goro Koyama, Yuri Gorbachow, Martin Lee, Ian Rankin

Jane Tattersall, David McCallum, Steve Medeiros, Dale Sheldrake, Davi Aquino, Claire Dobson, Goro Koyama, Yuri Gorbachow, Martin Lee, Ian Rankin

2019 Best Sound, Fiction

Adrienne Arsenault

Adrienne Arsenault

2019 Best Host or Interviewer in a News or Information Program or Series

Museum of Symmetry

Museum of Symmetry

2019 Best Virtual Reality Game

Richard Spence-Thomas, Tim Muirhead, Patton Rodrigues, Ryan Ongaro, Kyle Peters

Richard Spence-Thomas, Tim Muirhead, Patton Rodrigues, Ryan Ongaro, Kyle Peters

2019 Best Sound, Animation

Anthropocene: The Human Epoch

Anthropocene: The Human Epoch

2019 Ted Rogers Best Feature Length Documentary Award

My Dead Dad’s Porno Tapes

My Dead Dad’s Porno Tapes

2019 Best Short Documentary

Jacob Tierney

Jacob Tierney

2019 Best Direction, Comedy

Jared Keeso

Jared Keeso

2019 Best Lead Actor, Comedy

Catherine O’Hara

Catherine O’Hara

2019 Best Lead Actress, Comedy

Fauve

Fauve

2019 Best Live Action Short Drama

Spencer Ramsay

Spencer Ramsay

2019 Best Direction, Lifestyle or Information

Doug McClement, Sanjay Mehta, Michael Phillip Wojewoda

Doug McClement, Sanjay Mehta, Michael Phillip Wojewoda

2019 Best Sound, Non-Fiction

Noah Reid

Noah Reid

2019 Best Supporting or Guest Actor, Comedy

Larry Weinstein

Larry Weinstein

2019 Best Direction, Documentary Program

Jean-François Campeau, Andrew Berry, Elliott Carew

Jean-François Campeau, Andrew Berry, Elliott Carew

2019 Best Production Design or Art Direction, Fiction

Cardinal: Blackfly Season

Cardinal: Blackfly Season

2019 Best Limited Series or Program

Emily Hampshire

Emily Hampshire

2019 Best Supporting or Guest Actress, Comedy

Animal Behaviour

Animal Behaviour

2019 Best Animated Short

The Detectives

The Detectives

2019 Best Factual Series

Anne with an E

Anne with an E

2019 Best Drama Series

Christine Nielsen

Christine Nielsen

2019 Best Direction, Documentary or Factual Series

Tarik Mikou

Tarik Mikou

2019 Best Production Design or Art Direction, Non-Fiction

Benoit Brière, Bruno Maillard

Benoit Brière, Bruno Maillard

2019 Achievement in Visual Effects

Schitt’s Creek

Schitt’s Creek

2019 Best Comedy Series

J.J. Johnson

J.J. Johnson

2019 Best Direction, Children's or Youth

Geraldine James

Geraldine James

2019 Best Supporting Actress, Drama

Debra Hanson

Debra Hanson

2019 Best Costume Design

Andy Bouyoukos

Andy Bouyoukos

2019 Best Direction, Live Sports Event

the fifth estate

the fifth estate

2019 Best News or Information Series

Nicholas de Pencier

Nicholas de Pencier

2019 Best Cinematography in a Feature Length Documentary

Joanne Jacobsen

Joanne Jacobsen

2019 Best Achievement in Make-Up

The Amazing Race Canada

The Amazing Race Canada

2019 Best Reality/Competition Program or Series

Robin Budd

Robin Budd

2019 Best Direction, Animation

Michel Giroux

Michel Giroux

2019 Best Editing in a Feature Length Documentary

Rob Brunner

Rob Brunner

2019 Best Direction, Reality/Competition

Dominic Remane, Bill Halliday, Ovidiu Cinazan, Michael Borrett, Tom Morrison, Leann Harvey, Colin Hui, Paul Wishart, Jim Maxwell, Kieran Mckay

Dominic Remane, Bill Halliday, Ovidiu Cinazan, Michael Borrett, Tom Morrison, Leann Harvey, Colin Hui, Paul Wishart, Jim Maxwell, Kieran Mckay

2019 Best Visual Effects

Baroness von Sketch Show

Baroness von Sketch Show

2019 Best Sketch Comedy Show & Ensemble Performance

Property Brothers

Property Brothers

2019 Best Lifestyle Program or Series

Sarah Dodd

Sarah Dodd

2019 Best Writing, Drama Program or Limited Series

Zinka Tuminski

Zinka Tuminski

2019 Best Achievement in Hair

A Colony | Une colonie

A Colony | Une colonie

2019 Best Motion Picture

The JUNO Awards

The JUNO Awards

2019 Best Live Entertainment Special

Todor Kobakov

Todor Kobakov

2019 Best Original Music, Fiction

Michael Konyves

Michael Konyves

2019 Best Writing, Drama Series

Patricia McNeil, Sylvain Dion

Patricia McNeil, Sylvain Dion

2019 Achievement in Art Direction/Production Design

Quiet Killing

Quiet Killing

2019 Donald Brittain Award for Best Social/Political Documentary Program

Jared Keeso, Jacob Tierney

Jared Keeso, Jacob Tierney

2019 Best Writing, Comedy

Darren Fung

Darren Fung

2019 Best Original Music, Non-Fiction

The Nature of Things: Ice Bridge

The Nature of Things: Ice Bridge

2019 Best History Documentary Program or Series

James Chapple, Graeme Cornies, David Kelly, Brian Pickett

James Chapple, Graeme Cornies, David Kelly, Brian Pickett

2019 Best Original Music, Animation

Elvira Kurt

Elvira Kurt

2019 Best Writing, Lifestyle or Reality/Competition

Françoise Quilichini

Françoise Quilichini

2019 Achievement in Make-up

The Filmmakers

The Filmmakers

2019 Best Talk or Entertainment Program or Series

Gillian Findlay

Gillian Findlay

2019 Best Writing, Documentary

Brenda Witmer, Adrienne Arsenault, Michelle Gagnon, Lindsay Rempel, Ghalia Bdiwe, John Heron

Brenda Witmer, Adrienne Arsenault, Michelle Gagnon, Lindsay Rempel, Ghalia Bdiwe, John Heron

2019 Best News or Information Segment

Patricia McNeil

Patricia McNeil

2019 Achievement in Costume Design

Equus: Story of the Horse

Equus: Story of the Horse

2019 Rob Stewart Award for Best Science or Nature Documentary Program or Series

Josh Shiaman, Rick Westhead, Stuart Roberts, Devon Burns, Michael Banani

Josh Shiaman, Rick Westhead, Stuart Roberts, Devon Burns, Michael Banani

2019 Best Sports Feature Segment

Mark De Angelis, Leah Gotcsik

Mark De Angelis, Leah Gotcsik

2019 Best Writing, Children's or Youth

Peggy Kyriakidou

Peggy Kyriakidou

2019 Achievement in Hair

Craig Chambers, Devon Burns, David Midgley, Jacob Frenkel

Craig Chambers, Devon Burns, David Midgley, Jacob Frenkel

2019 Best Sports Opening

Jumbo: The Life of an Elephant Superstar

Jumbo: The Life of an Elephant Superstar

2019 Best Biography or Arts Documentary Program or Series

Billy Campbell

Billy Campbell

2019 Best Lead Actor, Drama Program or Limited Series

Carolyn Taylor, Meredith MacNeill, Aurora Browne, Jennifer Whalen, Jennifer Goodhue, Monica Heisey

Carolyn Taylor, Meredith MacNeill, Aurora Browne, Jennifer Whalen, Jennifer Goodhue, Monica Heisey

2019 Best Writing, Variety or Sketch Comedy

Sara Mishara

Sara Mishara

2019 Achievement in Cinematography

Karine Vanasse

Karine Vanasse

2019 Best Lead Actress, Drama Program or Limited Series

Jasmin Mozaffari

Jasmin Mozaffari

2019 Achievement in Direction

You Are Here

You Are Here

2019 Best Documentary Program

Kim Coates

Kim Coates

2019 Best Lead Actor, Drama Series

PAW Patrol

PAW Patrol

2019 Best Animated Program or Series

Brent Butt

Brent Butt

2019 Best Writing, Animation

Simone Smith

Simone Smith

2019 Achievement in Editing

Jonny Harris, Fraser Young, Graham Chittenden, Steve Dylan

Jonny Harris, Fraser Young, Graham Chittenden, Steve Dylan

2019 Best Writing, Factual

Amybeth McNulty

Amybeth McNulty

2019 Best Lead Actress, Drama Series

Karen Robinson

Karen Robinson

2019 Best Guest Performance, Drama Series

Dino Dana

Dino Dana

2019 Best Pre-School Program or Series

CBC News: Missing and Murdered: Finding Cleo

CBC News: Missing and Murdered: Finding Cleo

2019 Best Cross-Platform Project

alaska b

alaska b

2019 Achievement in Music - Original Score

R.H. Thomson

R.H. Thomson

2019 Best Supporting Actor, Drama

Odd Squad

Odd Squad

2019 Best Children's or Youth Fiction Program or Series

Dino Dana Digital

Dino Dana Digital

2019 Best Cross-Platform Project - Children's and Youth

Dan General, Thomas Lambe, Adam Tanuyak

Dan General, Thomas Lambe, Adam Tanuyak

2019 Achievement in Music - Original Song

Jackson Parrell

Jackson Parrell

2019 Best Photography, Drama

Anna Cathcart

Anna Cathcart

2019 Best Performance, Children's or Youth

How to Buy a Baby

How to Buy a Baby

2019 Best Web Program or Series, Fiction

Théodore Pellerin

Théodore Pellerin

2019 Performance by an Actor in a Leading Role

Jenny Lewis, Sara Kay

Jenny Lewis, Sara Kay

2019 Best Achievement in Casting

Science Max: Experiments at Large

Science Max: Experiments at Large

2019 Best Children's or Youth Non-Fiction Program or Series

The Artists: The Pioneers Behind the Pixels

The Artists: The Pioneers Behind the Pixels

2019 Best Web Program or Series, Non-Fiction

Jim Westenbrink

Jim Westenbrink

2019 Best Photography, Comedy

Nuclear Dissent

Nuclear Dissent

2019 Best Original Interactive Production

Stanley Cup Final Game 5

Stanley Cup Final Game 5

2019 Best Live Sports Event

Ryan Shaw

Ryan Shaw

2019 Best Photography, Lifestyle or Reality/Competition

Reborn – Basketball & Reconciliation in Rwanda

Reborn – Basketball & Reconciliation in Rwanda

2019 Best Sports Program or Series

Richard Clarkin

Richard Clarkin

2019 Performance by an Actor in a Supporting Role

Dawna Friesen

Dawna Friesen

2019 Best News Anchor, National

Daron Donahue, aAron Munson

Daron Donahue, aAron Munson

2019 Best Photography, Documentary or Factual

Katie Nicholson

Katie Nicholson

2019 Best Local Reporter

Émilie Bierre

Émilie Bierre

2019 Performance by an Actress in a Leading Role

Alex Ozerov

Alex Ozerov

2019 Best Lead Performance, Web Program or Series

Gord Downie’s Secret Path in Concert

Gord Downie’s Secret Path in Concert

2019 Best Variety or Entertainment Special

Jean-François Bisson

Jean-François Bisson

2019 Best Photography, News or Information

Jayne Eastwood

Jayne Eastwood

2019 Best Supporting Performance, Web Program or Series

Paul Hunter

Paul Hunter

2019 Best National Reporter

CTV News Toronto at 6

CTV News Toronto at 6

2019 Best Local Newscast

Sarah Gadon

Sarah Gadon

2019 Performance by an Actress in a Supporting Role

CTV National News With Lisa LaFlamme

CTV National News With Lisa LaFlamme

2019 Best National Newscast

Jonny Harris

Jonny Harris

2019 Best Host in a Program or Series

CBC News: Marketplace – Fake Degrees

CBC News: Marketplace – Fake Degrees

2019 Best News or Information Program

Matthew Anas

Matthew Anas

2019 Best Picture Editing, Drama

Fannie Daoust, Glenn Berman

Fannie Daoust, Glenn Berman

2019 Best Picture Editing, Factual

Grayson Moore, Aidan Shipley, Connor Illsley, Jon Riera

Grayson Moore, Aidan Shipley, Connor Illsley, Jon Riera

2019 Best Direction, Web Program or Series

#CityVote: The Debate

#CityVote: The Debate

2019 Best Live News Special

Michelle Dubé

Michelle Dubé

2019 Best News Anchor, Local

Pierre Mertens, Thomas Gauder, Alexis Oscari

Pierre Mertens, Thomas Gauder, Alexis Oscari

2019 Achievement in Overall Sound

SEE OTHER NOMINEES