Gala Honouring Excellence
in Non-Fiction Programming


#GalaNight

Winners will appear in gold.

Best Host or Interviewer in a News or Information Program or Series

 

CBC News Ottawa

CBC (CBC)

Adrian Harewood

 

CBC News: Power & Politics

CBC News Network (CBC)

Rosemary Barton

 

CBC News: The National

CBC (CBC)

Wendy Mesley

 

Mansbridge One on One

CBC & CBC News Network (CBC)

Peter Mansbridge

 

W5

CTV (Bell Media)

Kevin Newman

 

Best Reportage, Local

 

CBC Vancouver News at Six – Online Revenge Arrest

CBC British Columbia (CBC)

(CBC Vancouver)

Natalie Clancy, Yvette Brend, Karen Burgess

 

Global BC – Missing Plane Found

Global (Corus Entertainment)

(Global News)

John Hua, Jill Krop, Doug Sydora

 

Global News at 5:30 and 6:00

Global (Corus Entertainment)

(Global News)

Christina Stevens, Simon Ostler, Mackay Taggart, Kari Vierimaa

 

Life and Death Decisions

CICT Global (Corus Entertainment)

(Corus Entertainment)

Heather Yourex-West, Leslie Wells, Jerry Favero

 

Best Reportage, National

 

Campus Sexual Harassment: A CBC News Investigation

CBC (CBC)

Diana Swain, Timothy Sawa, Lori Ward

 

CBC News: The National – Trapped at the Border

CBC (CBC)

Nahlah Ayed, Tracy Seeley, Richard Devey

 

CTV National News with Lisa LaFlamme – On the Front Line: Iraq

CTV News (Bell Media)

Lisa LaFlamme, Odai Sadik, Marc D’Amours

 

Global National

CHAN (Corus Entertainment)

Dawna Friesen, Leslie Stojsic, Tristan Staddon

 

Best News or Information Segment

 

CBC News: The National – Another Choice

CBC (CBC)

Nick Purdon, Leonardo Palleja, Brenda Witmer

 

CBC News: The National – Dirty Work

CBC (CBC)

Nahlah Ayed, Richard Devey, Tracy Seeley

 

CBC News: The National – Captured in Carnage

CBC (CBC)

Adrienne Arsenault, Michelle Gagnon, Jonathan Castell

 

CBC News: The National – Catching up with the Farwans

CBC (CBC)

Adrienne Arsenault, Carmen Merrifield, Dave Rae, Jamie Hopkins, Dominique Banoun

 

the fifth estate – The Boy on the Beach

CBC (CBC)

Tamar Weinstein, Gillian Findlay, Nil Koksal, Liz Rosch, Ghalia Bdiwe

 

 

Best News or Information Program

 

CBC News: Marketplace – Toxic Jewelry

CBC (CBC)

Sarah Bridge, Andreas Wesley, David Common, Simon Parubchak, David MacIntosh, Bill Arnold

 

CBC News Special Presentation – Face to Face with the Prime Minister

CBC (CBC)

Lara Chatterjee, Michael Gruzuk, Nicole Brewster, Angela Hennessy, Janna McGinn, Peter Mansbridge

 

W5: Healing Hands

CTV (Bell Media)

Brett Mitchell, Steve Bandera, Victor Malarek, André Lapalme, Brian Mellersh, Anton Koschany

 

Best Sports Analyst in a Sports Program or Series

 

2015 Grey Cup

TSN (Bell Media)

Glen Suitor

 

2016 IIHF World Hockey Championship Gold Medal Game

TSN (Bell Media)

Ray Ferraro

 

2016 NBA Playoffs: Heat vs. Raptors Game 7

TSN (Bell Media)

Jack Armstrong

 

Blue Jays Central

Sportsnet (Rogers)

Gregg Zaun

 

Rio 2016

CBC (CBC)

Mark Tewksbury

 

Best Sports Feature Segment

 

Believe in Ryp

TSN (Bell Media)

Josh Shiaman, Jason Wessel, Kevin Fallis, Sara Orlesky, Brent Blanchard

 

El Presidente

TSN (Bell Media)

Josh Shiaman, Jason Wessel, Brent Blanchard, Michael Farber, Matt Dorman, Gary Hawke

 

Gordie Howe Segment

Sportsnet (Rogers)

Stephen Brunt, Robert MacAskill, Kirt Berry, Mike Fleury, Marc LeBlanc

 

Radical Play

TSN (Bell Media)

Josh Shiaman, Rick Westhead, Jason Wessel, Darren Oliver, Kevin Fallis

 

Stephen Brunt’s Ali Essay

Sportsnet (Rogers)

Stephen Brunt, Stephen Paine, Paul Sidhu, Alvin Sison, Marc Leblanc

 

 

Best Sports Opening/Tease

 

Jays Post Season Opening Tease

Sportsnet (Rogers)

Phil Rzentkowski, Bryan Johnson, Murray Wren

 

Raptors Playoff/Marcus Stroman

Sportsnet (Rogers)

Jon Coleman, Phil Rzentkowski, Murray Wren

 

Rio 2016

CBC (CBC)

Chris Irwin, Tim Thompson, Jeff Shelegy

 

Toronto Argonauts Season Opener

TSN (Bell Media)

Craig Chambers, Devon Burns, Brent Blanchard

 

 

Best Live Sports Event

Sponsor | Dome Productions

 

2015 Grey Cup

TSN (Bell Media)

(TSN)

Paul Graham, Jon Hynes

 

Game 6, Stanley Cup Final

Sportsnet (Rogers)

(Sportsnet)

Ed Hall, Mark Askin, Ron Forsythe

 

NBA Eastern Conference Finals Game 4

TSN (Bell Media)

(Maple Leaf Sports and Entertainment)

Dan Gladman, Aaron Lafontaine, Paul Graham, Dave Stiff

 

Rio 2016

CBC (CBC)

(CBC Sports)

Trevor Pilling, Chris Irwin, Paul McDougall, Mike Dodson, Don Peppin, Karen Sebesta

 

 

Best Photography in a News or Information Program, Series or Segment

 

aptn Investigates: DEFIANCE

APTN (Aboriginal Peoples Television Network)

Rob Smith

 

CBC News: The National – Ethiopia on Edge

CBC (CBC)

Richard Devey

 

the fifth estate – Why Didn’t We Know?

CBC (CBC)

Hans Vanderzande, Ed Middleton

 

W5: Born Free

CTV (Bell Media)

Jerry Vienneau

 

 

Best Photography in a Lifestyle or Reality / Competition Program or Series

 

The Amazing Race Canada – Who’s Ready to Let It All Hang Out?

CTV (Bell Media)

(Insight Production Company Ltd.)

Ryan Shaw

 

Love It or List It Vacation Homes – Kelly & Brent

W Network (Corus Entertainment)

(Big Coat Productions)

Colin Evans

 

Masters of Flip – Color Code

W Network (W Network)

(Rhino Content Inc.)

Wesley Legge, Brian Stewart

 

Survivorman – Lost on Park Trails – Patagonia

OLN (Rogers)

(Survivorman VI Productions Inc.)

Les Stroud

 

Tornado Hunters – The Manitoba Monster

CMT (Corus Entertainment)

(Saloon Media)

Devin Lund

 

Best Photography in a Documentary Program or Factual Series

 

Kenya Wildlife Diaries – Vanishing Wilderness

Love Nature (Blue Ant Media)

(Blue Ant HDTV Productions Inc)

Martin Buzora

 

Moose: A Year in the Life of a Twig Eater

CBC (CBC)

(Twig Eaters Inc.)

Hugo Kitching, Joshua J. See

 

Newfoundland at Armageddon

CBC (CBC)

(Galafilm Productions (Armageddon) Inc.)

Mark Ellam

 

Real Detective – Darkness

Netflix (Netflix)

(WAM Media Grp Inc)

Barry Russell

 

Real Vikings: Age of Invasion

History (Corus Entertainment)

(Take 5 Productions)

Mark Caswell

  

 

Best Picture Editing in a Documentary Program or Series

 

Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah

Documentary Channel (CBC)

(Jet Black Iris Corporation)

Tiffany Beaudin

 

Guantanamo’s Child: Omar Khadr

Documentary Channel (CBC)

(White Pine Pictures)

Cathy Gulkin

 

Hip-Hop Evolution – From the Underground to the Mainstream

HBO Canada (Bell Media)

(Banger Films)

Steve Taylor, Mark Staunton

 

Interrupt This Program – Medellin

CBC (CBC)

(Noble Television / Story Park Inc)

Geoff Klein

 

Rock Icons – Daryl Hall – The Soul Man

HBO Canada (Bell Media)

(Banger Films)

Duncan Christie

 

 

Best Picture Editing in a Reality/Competition Program or Series

 

The Amazing Race Canada – Who’s Ready to Let it All Hang Out

CTV (Bell Media)

(Insight Production Company Ltd.)

Mike Tersigni, Ben O’Neil, Burak Ozgan, Jonathan Dowler, Allan Hughes

 

The Amazing Race Canada – Second Place Isn’t Good Enough

CTV (Bell Media)

(Insight Production Company Ltd.)

Mike Tersigni, Al Manson, Jonathan Dowler, Dave McMahon, Ryan Monteith, Cynthia Flengeris

 

Big Brother Canada – Finale  

Global (Corus Entertainment)

(Insight Production Company Ltd.)

Al Manson, Jordan Wood, Ryan Monteith, Baun Mah, Jonathan Dowler, Dave McMahon

 

Chopped Canada – Redemption – Gone Too Soon

Food Network (Corus Entertainment)

(Paperny Entertainment Inc.)

Baun Mah

 

Masterchef Canada – Season 3 Finale

CTV (Bell Media)

(Proper Television Inc.)

Miles Davren, Dave McMahon, Allan Hughes

 

 

Best Picture Editing in a Factual Program or Series

 

CBC News: Marketplace – Are We Racist?

CBC (CBC)

(CBC News)

Charles Fogel, Sarah Baptist, Morna Scott-Dunne

 

Hello Goodbye – Second Chances

CBC (CBC)

(FORTE Entertainment Inc.)

Derek Esposito

 

Hello Goodbye – Honour the Past

CBC (CBC)

(FORTE Entertainment Inc.)

Joshua Hendricks

 

Keeping Canada Alive – Episode 1001

CBC (CBC)

(Force Four Entertainment)

Jason Schneider

 

This Is High School – Grade 9 is the Worst Year

CBC (CBC)

(Paperny Entertainment Inc.)

Sarah Cruise

 

 

Barbara Sears Award for Best Editorial Research

 

Painted Land: In Search of the Group of Seven

TVO (TVO)

(White Pine Pictures)

Nancy Lang, Michael Burtch, Joanie McGuffin, Gary McGuffin, Rebecca Middleton, Emma Hambly

 

The Pass System

APTN (Aboriginal Peoples Television Network)

(Alex Williams / Tamarack Productions)

Alex Williams

 

Trapped in a Human Zoo

CBC (CBC, TV5)

(PIX3 Films)

France Rivet

 

War Story: Afghanistan

History (Corus Entertainment)

(52 Media Inc.)

Andrew Theobald

 

While You Were Sleeping

CBC (CBC)

(Infield Fly productions)

Monika Delmos

 

 

Barbara Sears Award for Best Visual Research

 

Against All Odds: The RCAF Flyers

Sportsnet (Rogers)

(Infield Fly Productions)

Elspeth Domville

 

Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah

Documentary Channel (CBC)

(Jet Black Iris Corporation)

Adam Benzine, Leslie Swift, Lindsay Zarwell, Elizabeth Klinck

 

the fifth estate – The Fire Breather: The Rise and Rage of Donald Trump

CBC (CBC)

(CBC News)

Leslie Morrison

 

How to Change the World

HBO Canada (Bell Media)

(Met Film, Insight Productions, Daniel Film)

Elizabeth Klinck, Liz Etherington

 

Ron Taylor: Dr. Baseball

Bravo (Bell Media)

(Film House Inc.)

Drew Taylor, Matthew Taylor

 

Best Writing in a Factual Program or Series

 

Highway Thru Hell – My Purpose is to Protect

Discovery Channel (Bell Media)

(Great Pacific Television)

Todd Serotiuk, Catharine Parke

 

Mayday – Fatal Delivery

Discovery Channel (Bell Media)

(Cineflix (Mayday 15) Inc.)

Julia Nunes

 

Polar Bear Town – Quest for the Cubs

OLN (Rogers)

(Merit Motion Pictures)

Catharine Parke, Ed Hatton, Lisa Cichelly, Saskia de Boer

 

Real Detective – Malice

Netflix (Netflix)

(WAM Media Grp Inc)

Tim Doiron

 

Still Standing – Vanastra

CBC (CBC)

(Frantic Films)

Jonny Harris, Fraser Young, Steve Dylan

 

 

Best Writing in a Lifestyle or Reality / Competition Program or Series

 

The Amazing Race Canada – Toads! Are you Kidding Me?

CTV (Bell Media)

(Insight Production Company Ltd.)

Mark Lysakowski, Rob Brunner, Jennifer Pratt

 

Canada’s Worst Driver – The Checkered Flag

Discovery Channel (Bell Media)

(Proper Television Inc.)

Andrew Younghusband

 

Food Factory – Easy as ABC

Food Network Canada (Corus Entertainment)

(Cineflix (Food Factory 5) Inc)

Andrew Fedosov, Maia Filar

 

Masterchef CanadaYes, No, Maybe So

CTV (Bell Media)

(Proper Television Inc.)

Chris Behnisch, Cathie James

 

Survivorman – Lost on Park Trails – Patagonia

OLN (Rogers)

(Survivorman VI Productions Inc.)

Les Stroud

 

 

Best Writing in a Documentary Program or Series

 

Hip-Hop Evolution – From the Underground to the Mainstream

HBO Canada (Bell Media)

(Banger Films)

Rodrigo Bascunan

 

How to Change the World

HBO Canada (Bell Media)

(Met Film, Insight Productions, Daniel Film)

Jerry Rothwell

 

Rock Icons – Geddy Lee – The Maestro

HBO Canada (Bell Media)

(Banger Films)

Ralph Chapman, Sam Dunn

 

The War at Home

CBC (CBC)

(Bishari Film Productions Inc.)

Shelley Saywell

 

The Woman Who Joined The Taliban

CBC (CBC)

(Matter of Fact Media Inc.)

Richard O’Regan

 

 

Best Science or Nature Documentary Program or Series

 

Kenya Wildlife Diaries

Love Nature (Blue Ant Media)

(Blue Ant HDTV Productions Inc)

Craig Colby, Michael Dalton-Smith

 

Moose: A Year in the Life of a Twig Eater

CBC (CBC)

(Twig Eaters Inc.)

Susan Fleming

 

My Brain Made Me Do It

CBC (CBC)

(Merit Motion Pictures)

Erna Buffie, Merit Jensen Carr

 

Trapped in a Human Zoo

CBC (CBC, TV5)

(PIX3 Films)

Roch Brunette, Guilhem Rondot

 

Volcanic Odysseys

Love Nature (Blue Ant Media)

(Blue Ant HDTV Productions Inc)

Craig Colby, Michael Dalton-Smith

 

 

Best Biography or Arts Documentary Program or Series

 

Hip-Hop Evolution

HBO Canada (Bell Media)

(Banger Films)

Scot McFadyen, Sam Dunn, Darby Wheeler, Rodrigo Bascunan

 

Interrupt This Program

CBC (CBC)

(Noble Television / Story Park Inc)

Frank Fiorito, Nabil Mehchi, Carolynne Bell, Al Magee, Kit Redmond

 

Justice for MLK: The Hunt for James Earl Ray

Histoire (Corus Entertainment)

(Cream Productions Inc.)

Kate Harrison, David Brady, Richard Curson Smith

 

Loretta Lynn: Still A Mountain Girl

Documentary Channel (CBC)

(Yap Films Inc.)

Elliott Halpern, Elizabeth Trojian

 

 

Best Factual Program or Series

 

Curse of the Frozen Gold

History (Corus Entertainment)

(JV Productions Inc.)

Courtney Campbell, Kirk Hipkiss, Kristen Colle

 

Keeping Canada Alive

CBC (CBC)

(Force Four Entertainment)

John Ritchie, Rob Bromley, Gillian Lowrey, Dana Johl, Deborah Wainwright, Dianna Bodnar, Greg Laikin

 

Real Detective

Netflix  (Netflix)

(WAM Media Grp Inc)

Petro Duszara, Scott Bailey, Hans Rosenstein, Debbie Travis, Jennifer Gatien, Mark Bacci

 

Still Standing

CBC (CBC)

(Frantic Films)

Jamie Brown, Jeff Peeler, Maureen Riley

 

This Is High School

CBC (CBC)

(Paperny Entertainment Inc.)

Sarah Sharkey Pearce, David Paperny, Audrey Mehler, Cal Shumiatcher, Aynsley Vogel, Sarah Jane Flynn

 

 

Best History Documentary Program or Series

 

Newfoundland at Armageddon

CBC (CBC)

(Galafilm Productions (Armageddon) Inc.)

Arnie Gelbart, Natalie Dubois, Barbara Doran

 

The Pass System

APTN (Aboriginal Peoples Television Network)

(Alex Williams / Tamarack Productions)

Alex Williams, James Cullingham

 

Reunion of Giants

Documentary Channel (CBC)

(Suddenly SeeMore…Productions Inc.)

Morgan Elliott, Carla Jones, Adam Ivers, Mark Krupka

 

War Story: Afghanistan

History (Corus Entertainment)

(52 Media Inc.)

Barry Stevens, David York, Bryn Hughes

 

 

Best Children’s or Youth Non-Fiction Program or Series

 

Gaming Show (In My Parents’ Garage)

Family Channel (DHX)

(B-Minors)

Scott McFadyen, Sam Dunn, Jesse Shamata

 

Science Max: Experiments at Large

TVO (TVOkids)

(Breakthrough Entertainment)

Ira Levy, Joan Lambur, Peter Williamson, Michael McGuigan, Nat Abraham, Phil McCordic, Leanne Brennan

 

We Are Savvy

Family Channel (DHX)

(B-Minors)

Scot Mcfadyen, Sam Dunn, Adrienne Reid, jeni b.

 

Best Documentary Program

 

Hold Your Fire

National (CBC)

(Bountiful Films)

Helen Slinger, Maureen Palmer

 

Looking For Mike

CBC – Firsthand (CBC)

(First Love Films)

Laura Perlmutter, Andrew Nicholas McCann Smith, Dylan Reibling

 

My Millennial Life

TVO (TVO)

(Makin’ Movies Inc.)

Charlotte Engel, Maureen Judge

 

Survivors Rowe

TVO (TVO)

(Loud Roar Productions)

Daniel Roher, Peter O’Brian

 

Wasted

CBC (CBC)

(Bountiful Films)

Maureen Palmer, Helen Slinger

 

 

Best Music Program or Series

Sponsor | YANGAROO

 

iHeartRADIO Much Music Video Awards

Much (Bell Media)

(Bell Media)

John Kampilis, Steve Jarman

 

The JUNO Awards 2016

CTV (Bell Media)

(Insight Production Company Ltd.)

John Brunton, Barbara Bowlby, Randy Lennox, Allan Reid, Mark Cohon, Lindsay Cox, Tracy Galvin, Pam De Montmorency

 

WE Day

CTV (Bell Media)

(Bell Media)

John Kampilis, Steve Jarman, Chris Perez, Ken Katigbak, Lina Beaudin, Marc Kielburger, Craig Kielburger

 

 

Best Original Music for a Non-Fiction Program or Series

 

Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah

Documentary Channel (CBC)

(Jet Black Iris Corporation)

Joel Goodman

 

Guantanamo’s Child: Omar Khadr

Documentary Channel (CBC)

(White Pine Pictures)

Mark Korven

 

How to Change the World

HBO Canada (Bell Media)

(Met Film, Insight Productions, Daniel Film)

Lesley Barber

 

Moose: A Year in the Life of a Twig Eater

CBC (CBC)

(Twig Eaters Inc.)

Geoff Bennett, Andre Hirz, Mary Margaret O’Hara

 

Painted Land: In Search of the Group of Seven

TVO (TVO)

(White Pine Pictures)

John Welsman

 

 

Best Sound in a Non-Fiction Program or Series

 

The Amazing Race Canada – Shine Your Light

CTV (Bell Media)

(Insight Production Company Ltd.)

Mark Krupka

 

Guantanamo’s Child: Omar Khadr

Documentary Channel (CBC)

(White Pine Pictures)

Ian Rodness, Steve Blair, Jeremy Kessler, Bruce Fleming, Dustin Harris

 

Highway Thru Hell – War Zone

Discovery Channel (Bell Media)

(Great Pacific Television)

Chris McIntosh, Brayden McCluskey, Aaron Tchir

 

Real Vikings: Age of Invasion

History (Corus Entertainment)

(Take 5 Productions)

Michael Filippov, Ryan Birnberg, Faustine Pelipel, Michael Bonini

 

Sonic Magic: The Wonder and Science of Sound

CBC (CBC)

(Lightship Entertainment)

Jeff Henschel, Ewan Deane

 

Best Production Design or Art Direction in a Non-Fiction Program or Series

 

2016 Canadian Screen Awards

CBC (CBC)

(Frank Content)

Michael “Spike” Parks

 

Big Brother Canada – Premiere

Global (Corus Entertainment)

(Insight Production Company Ltd.)

Peter Faragher, Aaron Scholl, Andy Roskaft

 

Canada’s Worst Driver – Soaked and Wet

Discovery Channel (Bell Media)

(Proper Television Inc.)

Dave Roche, Andronico Del Rosario

 

Real Detective – Vengeance  

Netflix (Netflix)

(WAM Media Grp Inc)

David Blanchard, Don McEwen, Brendan Mahon

 

The Tragically Hip – A National Celebration

CBC (CBC)

(Insight Production Company Ltd.)

Brent Clark

 

 

Best Direction in a Live Sporting Event

 

2015 Grey Cup

TSN (Bell Media)

Andy Bouyoukos

 

2016 IIHF World Junior Gold Medal Game

TSN (Bell Media)

Andy Bouyoukos

 

Calgary Stampede

CBC (CBC)

Ron Forsythe

 

Rio 2016

CBC (CBC)

Sherali Najak

 

 

Best Direction in a Lifestyle or Information Program or Series

 

Imagining Canada

Documentary Channel (CBC)

(90th Parallel Productions Ltd)

Andrew Gregg

 

Love It or List It Vacation Homes – Margaret & Barbara

W Network (Corus Entertainment)

(Big Coat Productions)

Heather Hawthorn Doyle

 

Survivorman – Lost on Park Trails – Patagonia

OLN (Rogers)

(Survivorman VI Productions Inc.)

Les Stroud

 

Vikings Season 4 Special

Global (Corus Entertainment)

(Entertainment Tonight Canada)

Frank Samson

 

You Gotta Eat Here! – Florence Edition – All’Antico Vinaio

Food Network Canada (Corus Entertainment)

(Lone Eagle Entertainment)

Jim Morrison

 

 

Best Direction in a Reality / Competition Program or Series

 

The Amazing Race Canada – For Those About to Rock

CTV (Bell Media)

(Insight Production Company Ltd.)

Rob Brunner

 

Big Brother Canada – Finale

Global (Corus Entertainment)

(Insight Production Company Ltd.)

Dave Russell

 

Canada’s Smartest Person – Episode 208

CBC (CBC)

(Media Headquarters)

Dave Russell

 

Survivor Special

Global (Corus Entertainment)

(Entertainment Tonight Canada)

Frank Samson

 

Tornado Hunters – The Manitoba Monster

CMT (Corus)

(Saloon Media)

Victor Kushmaniuk

 

 

Best Direction in a Documentary or Factual Series

 

Hello Goodbye – Second Chances

CBC (CBC)

(FORTE Entertainment Inc.)

Mitchell Gabourie

 

Hip-Hop Evolution – From the Underground to the Mainstream

HBO Canada (Bell Media)

(Banger Films)

Darby Wheeler

 

Interrupt This ProgramBeirut

CBC (CBC)

(Noble Television / Story Park Inc)

Olivier Aghaby

 

Still Standing – Vanastra

CBC (CBC)

(Frantic Films)

Sebastian Cluer

 

War Story: Afghanistan – The Long Way Home

History (Corus Entertainment)

(52 Media Inc.)

Barry Stevens

 

 

Best Direction in a Documentary Program

 

Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah

Documentary Channel (CBC)

(Jet Black Iris Corporation)

Adam Benzine

 

Girls Night Out

CBC (CBC)

(White Pine Pictures)

Phyllis Ellis

 

Guantanamo’s Child: Omar Khadr

Documentary Channel (CBC)

(White Pine Pictures)

Patrick Reed, Michelle Shephard

 

How to Change the World

HBO Canada (Bell Media)

(Met Film, Insight Productions, Daniel Film)

Jerry Rothwell

 

Moose: A Year in the Life of a Twig Eater

CBC (CBC)

(Twig Eaters Inc.)

Susan Fleming

 

 

Best Local Newscast

 

CBC News: Here & Now

CBC (CBC)

(CBC Newfoundland and Labrador)

Lee Pitts, Jen White, Debbie Cooper, Jonathan Crowe, Ryan Snoddon, Rod Dobbin

 

CBC Toronto News

CBC Toronto (CBC)

(CBC Toronto)

Marie Caloz, Alan Habbick, Dayna Gourley, Dwight Drummond, Jeremy MacArthur

 

CTV News Toronto at 6

CTV Toronto (CTV News)

(CTV News Toronto)

Joanne MacDonald, Sophia Skopelitis, Joel Bowey, Ken Shaw, Michelle Dubé

 

Global News Hour at 6

Global (Corus Entertainment)

(Global News)

Michael Fulmes, Kerry Powell, Darcy Craig, Kevin Jesus

 

 

 Best National Newscast

 

CBC News Network with Ian Hanomansing

CBC News Network (CBC)

Ian Hanomansing, Daniel Getz, Kate Scroggins, Niamh Scallan, Bradley Stewart

 

CBC News: The National

CBC (CBC)

Mark Harrison, Peter Mansbridge, Fred Parker, Derek Desouza, Heather McLennan

 

CTV National News with Lisa LaFlamme

CTV News (Bell Media)

David Hughes, Rosa Hwang, Allan Black, Allan Myers, Lisa LaFlamme

 

Global National

Global (Corus Entertainment)

Mike Omelus, Dawna Friesen, Leslie Stojsic, Tristan Staddon, Doriana Temolo

 

 

Best News Anchor, National

 

CBC News Network with Heather Hiscox

CBC News Network (CBC)

Heather Hiscox

 

CBC News Network with Ian Hanomansing

CBC News Network (CBC)

Ian Hanomansing

 

CTV National News with Lisa LaFlamme

CTV News (Bell Media)

Lisa LaFlamme

 

Best News Anchor, Local

 

CBC News: Here & Now

CBC Newfoundland and Labrador (CBC)

Debbie Cooper, Jonathan Crowe, Ryan Snoddon

 

CBC Nova Scotia News

CBC Halifax (CBC)

Tom Murphy, Amy Smith

 

CBC Vancouver News at Six

CBC British Columbia (CBC)

Andrew Chang

 

CTV News Edmonton

CTV (Bell Media)

Daryl McIntyre

 

Global BC

Global (Corus Entertainment)

Sophie Lui, Chris Gailus

 

 Best News Special

 

2015 Federal Election

CTV News (Bell Media)

Anton Koschany, Lisa LaFlamme, Wendy Freeman, Scott Ferguson, Rosa Hwang, Allan Myers

 

CBC News: Beaumont-Hamel 100th

CBC Newfoundland and Labrador (CBC)

Lee Pitts, Peter Gullage, Christina Mayo, Rod Dobbin, Anthony Germain, Heather Hiscox

 

CBC News: Canada Votes – Election Night: October 19th

CBC (CBC)

Michael Gruzuk, Fred Parker, Tom Dinsmore, Bob Weiers, Angela Naus, Peter Mansbridge, Raj Ahluwalia, Sharon Musgrave

 

Decision Manitoba

Global Winnipeg (Corus Entertainment)

Brent Williamson, Jon Lovin, Tamara Forlanski, Heather Steele, Lauren McNabb

 

Fort McMurray Wildfire Evacuation

Global Edmonton (Corus Entertainment)

Michael Fulmes, Deb Zinck, Kerry Powell, Darcy Craig, Kevin Jesus, Christine Meadows

 

 

Best Sports Play-by-Play Announcer

 

2015 Grey Cup

TSN (Bell Media)

Chris Cuthbert

 

2016 IIHF World Hockey Championship Gold Medal Game

TSN (Bell Media)

Gord Miller

 

Blue Jays Baseball

Sportsnet (Rogers)

Buck Martinez

 

Hockey Night In Canada

Sportsnet (Rogers)

Jim Hughson

 

Rio 2016

CBC (CBC)

Mark Lee

 

Best Sports Program or Series

 

Against All Odds: The RCAF Flyers

Sportsnet (Sportsnet)

(Infield Fly Productions)

Dugald Maudsley, P.J Naworynski, Marion Gruner, Mark Alberts, Jeff Morrow, Michael Grippo

 

The Equalizer

CBC (CBC and Société Radio-Canada)

(Kensington Communications Inc.)

Robert Lang, Allen Booth, Rebecca Snow

 

Journey to the Grey Cup: 2015 Edmonton Eskimos

TSN (Bell Media)

(TSN)

Ross Rheaume, Brent Blanchard, Michael Banani, Sean Pattendon

 

Muhammad Ali -The Greatest

Sportsnet (Rogers)

(Sportsnet)

Stephen Brunt, Stephen Paine, Paul Sidhu, Alvin Sison, Steve Maich, Marc Leblanc

 

Roberto Osuna: Sinaloa to the Show

Sportsnet (Rogers)

(Sportsnet)

Stephen Brunt, George Skoutakis, Marc Leblanc, Jason Wesel, Jimmy Yoo, Damian Kearns

 

 

Best Host in a Lifestyle, Talk or Entertainment News Program or Series

Sponsor | Corus Entertainment

 

Bake with Anna Olson

Food Network (Corus Entertainment)

(Peace Point Entertainment Group Inc.)

Anna Olson

 

etalk Presents: Adele

CTV (Bell Media)

(Bell Media)

Danielle Graham

 

Great Canadian Cookbook

Food Network Canada (Corus Entertainment)

(Alibi Entertainment Inc.)

Noah Cappe

 

Masters of Flip

W Network (W Network)

(Rhino Content Inc.)

Kortney Wilson, Dave Wilson

 

Still Standing

CBC (CBC)

(Frantic Films)

Jonny Harris

 

 

Best Talk Program or Series

 

etalk’s Ultimate Oscar Guide 2016

CTV (Bell Media)

(Bell Media)

Morley Nirenberg, Heather Lin, Joanna Adams

 

InnerSpace

Space (Bell Media)

(Bell Media Inc)

Emmanuel Gronveldt, Amy Griffin

 

The Marilyn Denis Show

CTV (Bell Media)

(Bell Media)

Michelle Crespi, John Simpson

 

The Social

CTV/CTV TWO/M3/E! (Bell Media)

(Bell Media)

Laura Scarfo, Michelle Crespi

 

 Best Lifestyle Program or Series

Sponsor | Corus Entertainment

 

Cityline

City (Rogers)

(City/ Rogers)

Chrissie Rejman

 

Great Canadian Cookbook

Food Network Canada (Corus Entertainment)

(Alibi Entertainment Inc.)

James Hyslop, Craig Baines

 

Leave it to Bryan

HGTV (Corus Entertainment)

(Si Entertainment)

Frank Halbert

 

Masters of Flip

W Network (Corus Entertainment)

(Rhino Content Inc.)

Bruce Ellis, James Wilkes

 

You Gotta Eat Here!

Food Network Canada (Corus Entertainment)

(Lone Eagle Entertainment)

Michael Geddes, Sheldon Teicher, Rachel Horvath, Steven Mitchell

 

 

Best Live Entertainment Special

 

2016 Canadian Screen Awards

CBC (CBC)

(Frank Content)

Barry Avrich, Danielle Kappy, Michael Schwartz, Helga Stephenson, Martin Katz

 

etalk @ the Oscars

CTV (Bell Media)

(Bell Media)

Morley Nirenberg, Danielle Pearson, Audra Baran, Michelle Crespi

 

The Tragically Hip – A National Celebration

CBC (CBC)

(Insight Production Company Ltd.)

Gord Downie, Rob Baker, Johnny Fay, Paul Langlois, Gord Sinclair, Bernie Breen, Patrick Sambrook, John Brunton, Barbara Bowlby, Lindsay Cox

 

 

Best News or Information Series

 

CBC News: Marketplace

CBC (CBC)

(CBC News)

Litsa Sourtzis, Marie Caloz

 

Daily Planet

Discovery Channel (Bell Media)

(Exploration Production Inc.)

Kelly McKeown, Cindy Bahadur, Agatha Rachpaul

 

the fifth estate

CBC (CBC)

(CBC News)

Jim Williamson, Julian Sher

 

W5

CTV (Bell Media)

(CTV News)

Anton Koschany, Brett Mitchell

 
 

Best Reality / Competition Program or Series

 

The Amazing Race Canada

CTV (Bell Media)

(Insight Production Company Ltd.)

John Brunton, Barbara Bowlby, Mark Lysakowski, Mike Bickerton, Sarah James, Kyle Martin, Robyn Bigue, Guy Clarkson, Ann Camilleri, Steff Millman, Catherine Petersen

 

Big Brother Canada

Global (Corus Entertainment)

(Insight Production Company Ltd.)

John Brunton, Barbara Bowlby, Erin Brock, Sue Brophey, Eric Abboud, Trevor Boris, Dave Lemke, Lara Shaw, Brett Morris

 

Canada’s Smartest Person

CBC (CBC)

(Media Headquarters)

Robert Cohen, Barry Davis

 

Knock Knock Ghost

OUTtv (OUTtv)

(Convergent Entertainment)

Kyle Whitelaw, Philip Webb, Brad Danks

 

Masterchef Canada

CTV (Bell Media)

(Proper Television Inc.)

Guy O’Sullivan, Cathie James, Lesia Capone, Krista Look, Maria Knight