Your address will show here +12 34 56 78
 

2017 TV Nominees

Best Dramatic Series

Sponsored by: Innovate By Day

Best Comedy Series

Best Reality / Competition Program or Series

Best Children's or Youth Fiction Program or Series

Sponsored by: Smiley Guy Studios
Best Children's or Youth Fiction Program or Series

Backstage

Best Children's or Youth Fiction Program or Series

Odd Squad

Best Documentary Program

Best National Newscast

Best Variety or Sketch Comedy Program or Series

Sponsored by: Just For Laughs

Best Direction in a Comedy Program or Series

Sponsored by: Cinespace Film Studios
Best Direction in a Comedy Program or Series

Paul Fox


Schitt's Creek:

Happy Anniversary
Best Direction in a Comedy Program or Series

Jerry Ciccoritti


Schitt's Creek:

Moira’s Nudes
Best Direction in a Comedy Program or Series

Tracey Deer


Mohawk Girls:

Pinó Noir
Best Direction in a Comedy Program or Series

Jacob Tierney


Letterkenny:

Super Soft Birthday
Best Direction in a Comedy Program or Series

Peter Wellington


Kim's Convenience:

Gay Discount

Best Direction in a Dramatic Program or Limited Series

Sponsored by: William F. White International & Comweb Group
Best Direction in a Dramatic Program or Limited Series

Michael McGowan


Murdoch Mysteries:

A Merry Murdoch Christmas

Best Direction in a Dramatic Series

Sponsored by: Playback
Best Direction in a Dramatic Series

John Fawcett


Orphan Black:

Transgressive Border Crossing
Best Direction in a Dramatic Series

Brad Peyton


Frontier:

A Kingdom Unto Itself

Best Writing in a Comedy Program or Series

Best Writing in a Comedy Program or Series

Cynthia Knight


Mohawk Girls:

Going Native
Best Writing in a Comedy Program or Series

Garry Campbell


Kim's Convenience:

Ddong Chim

Best Writing in a Dramatic Series

Sponsored by: Cogeco Program Development Fund
Best Writing in a Dramatic Series

Russ Cochrane


Orphan Black:

Transgressive Border Crossing
Best Writing in a Dramatic Series

Aubrey Nealon


Orphan Black:

The Stigmata of Progress
Best Writing in a Dramatic Series

Graeme Manson


Orphan Black:

The Collapse of Nature

Best Writing in a Variety or Sketch Comedy Program or Series

Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Comedic Role

Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Comedic Role

Kim Cattrall


Sensitive Skin

Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Comedic Role

Jennifer Dale


What Would Sal Do?

Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Comedic Role

Jean Yoon


Kim's Convenience

Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Comedic Role

Andrea Bang


Kim's Convenience

Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Comedic Role

Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Comedic Role

Gerry Dee


Mr. D

Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Comedic Role

Jared Keeso


Letterkenny

Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Comedic Role

Eugene Levy


Schitt's Creek

Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Comedic Role

Daniel Levy


Schitt's Creek

Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Dramatic Role

Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Dramatic Role

Kristin Lehman


Motive

Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Dramatic Role

Erica Durance


Saving Hope

Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Dramatic Role

Megan Follows


Reign

Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Dramatic Role

Carmen Moore


Blackstone

Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Dramatic Role

Tatiana Maslany


Orphan Black

Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Dramatic Role

Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Dramatic Role

Louis Ferreira


Motive

Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Dramatic Role

Eric Schweig


Blackstone

Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Dramatic Role

Jason Momoa


Frontier

Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Dramatic Role

Landon Liboiron


Frontier

Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Dramatic Role

Adrian Holmes


19-2

Best Sports Host in a Sports Program or Series

Best Sports Host in a Sports Program or Series

James Duthie


Free Agent Frenzy

Best Sports Host in a Sports Program or Series

Ron Maclean


Hometown Hockey

Best Animated Program or Series

Best Biography or Arts Documentary Program or Series

Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Dramatic Program or Limited Series

Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Dramatic Program or Limited Series

Sara Botsford


L.M. Montgomery's Anne of Green Gables

Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Dramatic Program or Limited Series

Millie Davis


Odd Squad: The Movie

Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Dramatic Program or Limited Series

Hélène Joy


Murdoch Mysteries:

A Merry Murdoch Christmas

Best Children's or Youth Non-Fiction Program or Series

Best Direction in a Children's or Youth Program or Series

Best Direction in a Children's or Youth Program or Series

Ryan Marley


Science Max: Experiments at Large:

How You Build It
Best Direction in a Children's or Youth Program or Series

Eleanore Lindo


Degrassi: Next Class:

#ThisCouldBeUsButYouPlayin
Best Direction in a Children's or Youth Program or Series

Stefan Scaini


Odd Squad:

Failure to Lunch
Best Direction in a Children's or Youth Program or Series

J.J. Johnson


Odd Squad:

The First Day
Best Direction in a Children's or Youth Program or Series

Zsolt Luka


The Mystery Files:

The Mystery Behind the Mask

Best Direction in a Documentary or Factual Series

Best Direction in a Documentary or Factual Series

Sebastian Cluer


Still Standing:

Vanastra
Best Direction in a Documentary or Factual Series

Olivier Aghaby


Interrupt This Program:

Beirut
Best Direction in a Documentary or Factual Series

Darby Wheeler


Hip-Hop Evolution – From the Underground to the Mainstream

Best Direction in a Documentary or Factual Series

Barry Stevens


War Story: Afghanistan:

The Long Way Home

Best Direction in a Documentary Program

Best Direction in a Documentary Program

Adam Benzine


Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah

Best Direction in a Documentary Program

Susan Fleming


Moose: A Year in the Life of a Twig Eater

Barbara Sears Award for Best Editorial Research

Barbara Sears Award for Best Editorial Research

Monika Delmos


While You Were Sleeping

Barbara Sears Award for Best Editorial Research

France Rivet


Trapped in a Human Zoo

Best Achievement in Casting

Best Direction in a Lifestyle or Information Program or Series

Best Direction in a Lifestyle or Information Program or Series

Frank Samson


Vikings Season 4 Special

Best Direction in a Lifestyle or Information Program or Series

Jim Morrison


You Gotta Eat Here:

Florence Edition – All’Antico Vinaio
Best Direction in a Lifestyle or Information Program or Series

Les Stroud


Survivorman:

Lost on Park Trails - Patagonia
Best Direction in a Lifestyle or Information Program or Series

Heather Hawthorn Doyle


Love It Or List It Vacation Homes:

Margaret & Barbara
Best Direction in a Lifestyle or Information Program or Series

Andrew Gregg


Imagining Canada

Best Direction in a Live Sporting Event

Best Direction in a Live Sporting Event

Andy Bouyoukos


2016 IIHF World Junior Gold Medal Game

Best Achievement in Make-Up

Sponsored by: M•A•C Cosmetics

Best Direction in a Reality / Competition Program or Series

Best Direction in a Reality / Competition Program or Series

Frank Samson


Survivor Special

Best Direction in a Reality / Competition Program or Series

Victor Kushmaniuk


Tornado Hunters:

The Manitoba Monster
Best Direction in a Reality / Competition Program or Series

Dave Russell


Canada's Smartest Person:

Episode 208
Best Direction in a Reality / Competition Program or Series

Dave Russell


Big Brother Canada:

Finale
Best Direction in a Reality / Competition Program or Series

Rob Brunner


The Amazing Race Canada:

For Those About To Rock

Best Direction in a Variety or Sketch Comedy Program or Series

Best Direction in a Variety or Sketch Comedy Program or Series

Henry Sarwer-Foner


Rick Mercer Report:

Episode 7
Best Direction in a Variety or Sketch Comedy Program or Series

David Russell


The Tragically Hip - A National Celebration

Best Direction in a Variety or Sketch Comedy Program or Series

Aleysa Young


Baroness Von Sketch:

Last Year You Weren't Forty

Barbara Sears Award for Best Visual Research

Barbara Sears Award for Best Visual Research

Leslie Morrison


the fifth estate:

The Fire Breather: The Rise and Rage of Donald Trump
Barbara Sears Award for Best Visual Research

Elspeth Domville


Against All Odds: The RCAF Flyers

Best Direction in an Animated Program or Series

Best Direction in an Animated Program or Series

Jamie Whitney


PAW Patrol:

Pups Save Friendship Day
Best Direction in an Animated Program or Series

Harold Harris


Justin Time - Babushka’s Bear

Best Direction in an Animated Program or Series

Rich Weston


Fugget About It – What the F#@k is the Grey Cup

Best Direction in an Animated Program or Series

Paul Hunt


The Cat in the Hat Knows a Lot About Camping!

Best Factual Program or Series

Best History Documentary Program or Series

Best Costume Design

Best Host in a Variety or Reality/Competition Program or Series

Best Host in a Variety or Reality/Competition Program or Series

Steve Patterson


The Great Canadian Screen Test

Best Host in a Variety or Reality/Competition Program or Series

Jessi Cruickshank


Canada's Smartest Person

Best Host in a Variety or Reality/Competition Program or Series

Norm Macdonald


2016 Canadian Screen Awards

Best Host or Interviewer in a News or Information Program or Series

Best Host or Interviewer in a News or Information Program or Series

Kevin Newman


W5

Best Host or Interviewer in a News or Information Program or Series

Peter Mansbridge


Mansbridge One on One

Best Host or Interviewer in a News or Information Program or Series

Wendy Mesley


CBC News: The National

Best Host or Interviewer in a News or Information Program or Series

Rosemary Barton


CBC News: Power & Politics

Best Host or Interviewer in a News or Information Program or Series

Adrian Harewood


CBC News Ottawa

Best Lifestyle Program or Series

Sponsored by: Corus Entertainment

Best Live Entertainment Special

Best Live Sports Event

Sponsored by: Dome Productions

Best Local Newscast

Best Music Program or Series

Sponsored by: YANGAROO

Best News Anchor Local

Best News Anchor National

Best News or Information Segment

Best News or Information Series

Best News or Information Series

W5

Best News or Information Program

Best Original Music for a Non-Fiction Program or Series

Best Original Music for a Non-Fiction Program or Series

Joel Goodman


Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah

Best Original Music for a Non-Fiction Program or Series

Lesley Barber


How to Change the World

Best Original Music for a Non-Fiction Program or Series

John Welsman


Painted Land: In Search of the Group of Seven

Best Original Music for a Non-Fiction Program or Series

Mark Korven


Guantanamo's Child: Omar Khadr

Best Original Music Score for a Program

Sponsored by: Slaight Music
Best Original Music Score for a Program

Jeff Toyne


Love Under The Stars

Best Original Music Score for a Program

Paul Buckley


Odd Squad: The Movie

Best Original Music Score for a Program

Robert Carli


Murdoch Mysteries:

A Merry Murdoch Christmas
Best Original Music Score for a Program

Lawrence Shragge


L.M. Montgomery's Anne of Green Gables

Best Original Music Score for a Series

Best Original Music Score for a Series

Schaun Tozer


The Romeo Section:

The China Shop
Best Original Music Score for a Series

Trevor Yuile


Orphan Black:

The Scandal of Altruism

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series

Torben Liebrecht


X Company

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series

Evan Williams


Versailles

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series

Simu Liu


Blood & Water

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series

Kevin Hanchard


Orphan Black

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series

Dan Petronijevic


19-2

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series

Ryan McDonald


What Would Sal Do?:

Vince’s Uncle
Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series

Jonathan Torrens


Mr. D:

Out Cold
Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series

John Hemphill


Schitt's Creek:

Bob’s Bagels
Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series

Andrew Phung


Kim's Convenience:

Janet’s Photos / Ddong Chim
Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series

Nathan Dales


Letterkenny:

Super Soft Birthday / Fartbook

Best Performance by an Actor in a Leading Role in a Dramatic Program or Limited Series

Best Performance by an Actor in a Leading Role in a Dramatic Program or Limited Series

Evan Buliung


The Adventures of Pericles

Best Performance by an Actor in a Leading Role in a Dramatic Program or Limited Series

Ben Carlson


The Taming of the Shrew

Best Performance by an Actor in a Leading Role in a Dramatic Program or Limited Series

Steve Byers


Slasher

Best Performance by an Actor in a Leading Role in a Dramatic Program or Limited Series

Geraint Wyn Davies


Hamlet

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series

Shailyn Pierre-Dixon


Between

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series

Michelle Nolden


Saving Hope

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series

Wendy Crewson


Slasher

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series

Lauren Lee Smith


This Life

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series

Lara Jean Chorostecki


X Company

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series

Mary Walsh


Sensitive Skin:

Episode 202
Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series

Laine MacNeil


You Me Her:

Sweet Home Colorado
Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series

Naomi Snieckus


Mr. D:

Gerry Coaches Fencing
Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series

Kathleen Phillips


Mr. D:

Student Teacher
Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series

Emily Hampshire


Schitt's Creek:

Bob’s Bagels / Moira’s Nudes

Best Performance in a Children's or Youth Program

Best Performance in a Children's or Youth Program

Jeni Ross


Lost & Found Music Studios

Best Performance in a Guest Role Dramatic Series

Best Performance in a Guest Role Dramatic Series

Edward Asner


Forgive Me:

Blessed Is
Best Performance in a Guest Role Dramatic Series

Christine Horne


Saving Hope:

Beasts of Burden
Best Performance in a Guest Role Dramatic Series

William Shatner


Murdoch Mysteries:

Marked Twain
Best Performance in a Guest Role Dramatic Series

Gord Rand


Orphan Black:

The Antisocialism of Sex

Best Performance in a Variety or Sketch Comedy Program or Series (Individual or Ensemble)

Best Performance in a Variety or Sketch Comedy Program or Series (Individual or Ensemble)

White Horse


The JUNO Awards 2016

Best Performance in a Variety or Sketch Comedy Program or Series (Individual or Ensemble)

Alessia Cara


The JUNO Awards 2016

Best Performance in an Animated Program or Series

Best Performance in an Animated Program or Series

Martin Short


The Cat in the Hat Knows a Lot About Camping!

Best Performance in an Animated Program or Series

Saara Chaudry


The Curse of Clara: A Holiday Tale

Best Performance in an Animated Program or Series

Devan Cohen


Daniel Tiger's Neighbourhood

Best Performance in an Animated Program or Series

Joe Cobden


Knuckleheads

Best Performance in an Animated Program or Series

Dwayne Hill


Peg + Cat

Best Performing Arts Program

Best Photography in a Comedy Program or Series

Best Photography in a Comedy Program or Series

Gerald Packer


Schitt's Creek:

Happy Anniversary
Best Photography in a Comedy Program or Series

Gerald Packer


Schitt's Creek:

Finding David
Best Photography in a Comedy Program or Series

Ian Bibby


Mr. D:

Gerry Turns 40
Best Photography in a Comedy Program or Series

Douglas Koch


Sensitive Skin:

Episode 203
Best Photography in a Comedy Program or Series

Fraser Brown


Kim's Convenience:

Frank & Nayoung

Best Photography in a Documentary Program or Factual Series

Best Photography in a Documentary Program or Factual Series

Mark Caswell


Real Vikings: Age of Invasion

Best Photography in a Documentary Program or Factual Series

Barry Russell


Real Detective:

Darkness
Best Photography in a Documentary Program or Factual Series

Mark Ellam


Newfoundland at Armageddon

Best Photography in a Documentary Program or Factual Series

Martin Buzora


Kenya Wildlife Diaries:

Vanishing Wilderness

Best Photography in a Dramatic Program or Series

Best Photography in a Dramatic Program or Series

Brendan Uegama


The Romeo Section:

A String of Pearls
Best Photography in a Dramatic Program or Series

Aaron Morton


Orphan Black:

From Dancing Mice to Psychopaths
Best Photography in a Dramatic Program or Series

Fraser Brown


Blood & Water:

Episode 108
Best Photography in a Dramatic Program or Series

Michael Storey


Reign:

In A Clearing

Best Photography in a Lifestyle or Reality / Competition Program or Series

Best Photography in a Lifestyle or Reality / Competition Program or Series

Devin Lund


Tornado Hunters:

The Manitoba Monster
Best Photography in a Lifestyle or Reality / Competition Program or Series

Les Stroud


Survivorman:

Lost on Park Trails - Patagonia
Best Photography in a Lifestyle or Reality / Competition Program or Series

Colin Evans


Love It Or List It Vacation Homes:

Kelly & Brent
Best Photography in a Lifestyle or Reality / Competition Program or Series

Ryan Shaw


The Amazing Race Canada:

Who’s Ready to Let It All Hang Out?

Best Photography in a News or Information Program, Series or Segment

Best Photography in a News or Information Program, Series or Segment

Richard Devey


CBC News: The National:

Ethiopia on Edge
Best Photography in a News or Information Program, Series or Segment

Jerry Vienneau


W5:

Born Free
Best Photography in a News or Information Program, Series or Segment

Rob Smith


aptn Investigates:

DEFIANCE

Best Photography in a Variety Program or Series

Best Photography in a Variety Program or Series

Don Spence


Rick Mercer Report:

Episode Five
Best Photography in a Variety Program or Series

Ian Bibby


This Hour Has 22 Minutes:

Episode 6

Best Picture Editing in a Comedy Program or Series

Best Picture Editing in a Comedy Program or Series

Kye Meechan


Kim's Convenience:

Gay Discount
Best Picture Editing in a Comedy Program or Series

Erin Deck


Letterkenny:

Super Soft Birthday
Best Picture Editing in a Comedy Program or Series

Duncan Christie


Letterkenny:

Ain’t No Reason To Get Excited
Best Picture Editing in a Comedy Program or Series

Trevor Ambrose


Schitt's Creek:

Moira’s Nudes
Best Picture Editing in a Comedy Program or Series

Trevor Ambrose


Schitt's Creek:

Happy Anniversary

Best Picture Editing in a Documentary Program or Series

Best Picture Editing in a Documentary Program or Series

Geoff Klein


Interrupt This Program:

Medellin
Best Picture Editing in a Documentary Program or Series

Tiffany Beaudin


Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah

Best Picture Editing in a Documentary Program or Series

Duncan Christie


Rock Icons:

Daryl Hall – The Soul Man
Best Picture Editing in a Documentary Program or Series

Cathy Gulkin


Guantanamo's Child: Omar Khadr

Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series

Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series

Aaron Marshall


Vikings:

The Profit and the Loss
Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series

Don Cassidy


Vikings:

The Last Ship
Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series

Jay Prychidny


Orphan Black:

The Scandal of Altruism

Best Picture Editing in a Factual Program or Series

Best Picture Editing in a Factual Program or Series

Jason Schneider


Keeping Canada Alive:

Episode 1001
Best Picture Editing in a Factual Program or Series

Sarah Cruise


This Is High School:

Grade 9 is the Worst Year
Best Picture Editing in a Factual Program or Series

Joshua Hendricks


Hello Goodbye:

Honour the Past
Best Picture Editing in a Factual Program or Series

Derek Esposito


Hello Goodbye:

Second Chances

Best Picture Editing in a Reality/Competition Program or Series

Best Picture Editing in a Reality/Competition Program or Series

Baun Mah


Chopped Canada:

Redemption - Gone Too Soon

Best Picture Editing in a Variety or Sketch Comedy Program or Series

Best Picture Editing in a Variety or Sketch Comedy Program or Series

Aren Hansen


HumanTown

Best Picture Editing in a Variety or Sketch Comedy Program or Series

Mike Fly, Jeremy LaLonde


Baroness Von Sketch Show:

If the Killer is Watching

Best Pre-School Program or Series

Best Production Design or Art Direction in a Fiction Program or Series

Best Production Design or Art Direction in a Fiction Program or Series

Gordon Barnes


Frontier:

A Kingdom Unto Itself
Best Production Design or Art Direction in a Fiction Program or Series

Ian Brock, Andy Loew


Dark Matter:

Welcome to Your New Home

Best Production Design or Art Direction in a Non-Fiction Program or Series

Best Production Design or Art Direction in a Non-Fiction Program or Series

Brent Clark


The Tragically Hip - A National Celebration

Best Reportage, Local

Best Science or Nature Documentary Program or Series

Best Sound in a Comedy or Dramatic Program or Series

Best Sound in a Non-Fiction Program or Series

Best Sound in a Non-Fiction Program or Series

Mark Krupka


The Amazing Race Canada:

Shine Your Light

Best Sound in a Variety or Animated Program or Series

Best Sports Analyst in a Sports Program or Series

Best Sports Analyst in a Sports Program or Series

Glen Suitor


2015 Grey Cup

Best Sports Analyst in a Sports Program or Series

Ray Ferraro


2016 IIHF World Hockey Championship Gold Medal Game

Best Sports Analyst in a Sports Program or Series

Jack Armstrong


2016 NBA Playoffs: Heat vs. Raptors Game 7

Best Sports Analyst in a Sports Program or Series

Gregg Zaun


Blue Jays Central

Best Sports Feature Segment

Best Sports Opening/Tease

Best Sports Play-by-Play Announcer

Best Sports Play-by-Play Announcer

Gord Miller


2016 IIHF World Hockey Championship Gold Medal Game

Best Sports Play-by-Play Announcer

Jim Hughson


Hockey Night In Canada

Best Sports Program or Series

Best Talk Program or Series

Best TV Movie or Limited Series

Best Writing in a Children's or Youth Program

Best Writing in a Children's or Youth Program

Ken Cuperus


The Stanley Dynamic:

The Stanley Wild Weekend
Best Writing in a Children's or Youth Program

Tim McKeon


Odd Squad:

The First Day
Best Writing in a Children's or Youth Program

Alejandro Alcoba


Degrassi: Next Class:

#YesMeansYes
Best Writing in a Children's or Youth Program

Adam Barken


Bruno & Boots: Go Jump In The Pool

Best Writing in a Documentary Program or Series

Best Writing in a Documentary Program or Series

Richard O’Regan


The Woman Who Joined The Taliban

Best Writing in a Documentary Program or Series

Jerry Rothwell


How to Change the World

Best Writing in a Documentary Program or Series

Rodrigo Bascunan


Hip-Hop Evolution:

From the Underground to the Mainstream

Best Writing in a Dramatic Program or Limited Series

Sponsored by: Don Carmody Productions & Don Carmody Television
Best Writing in a Dramatic Program or Limited Series

Aaron Martin


Slasher

Best Writing in a Dramatic Program or Limited Series

Susan Coyne


L.M. Montgomery's Anne of Green Gables

Best Writing in a Dramatic Program or Limited Series

Peter Mitchell


Murdoch Mysteries:

A Merry Murdoch Christmas

Best Writing in a Factual Program or Series

Best Writing in a Factual Program or Series

Tim Doiron


Real Detective:

Malice
Best Writing in a Factual Program or Series

Julia Nunes


Mayday:

Fatal Delivery

Best Writing in a Lifestyle or Reality/Competition Program or Series

Best Writing in a Lifestyle or Reality/Competition Program or Series

Les Stroud


Survivorman:

Lost on Park Trails - Patagonia
Best Writing in a Lifestyle or Reality/Competition Program or Series

Andrew Younghusband


Canada's Worst Driver:

The Checkered Flag

Best Writing in an Animated Program or Series

Sponsored by: DHX Media
Best Writing in an Animated Program or Series

Alex Ganetakos


Total Drama Presents: The Ridonculous Race:

Bahamarama
Best Writing in an Animated Program or Series

Craig Martin


Nerds and Monsters:

Bee-Hive Yourself
Best Writing in an Animated Program or Series

Mike Kiss


Fangbone!:

The Polluted Light of Destiny

Donald Brittain Award For Best Social/Political Documentary Program

Sponsored by: Rogers Group of Funds
Donald Brittain Award For Best Social/Political Documentary Program

I, Pedophile

Best Host in a Lifestyle Talk or Entertainment News Program or Series

Sponsored by: Corus Entertainment
Best Host in a Lifestyle Talk or Entertainment News Program or Series

Jonny Harris


Still Standing

Best Host in a Lifestyle Talk or Entertainment News Program or Series

Noah Cappe


Great Canadian Cookbook

Best Host in a Lifestyle Talk or Entertainment News Program or Series

Danielle Graham


etalk Presents: Adele

Best Host in a Lifestyle Talk or Entertainment News Program or Series

Anna Olson


Bake with Anna Olson

PREVIOUS POSTSPage 2 of 47NEXT POSTS